Osman Kavala: Hiç kuşkusuz bu utanç verici karar bozulacak

Seyahat Davası kapsamında yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilen Osman Kavala, “Hiç kuşkusuz, bu utanç verici karar bozulacak. Fakat bunun ne vakit olacağını siyasi gelişmeler belirleyecek” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesinden Barış Terkoğlu’nun sorularını yanıtlayan Kavala, 2000 günü geçen tutukluluk süreciyle ilgili “Adaletsizliklere öfke duymamak mümkün değil. Yalnızca sizin başınıza gelenlere değil diğerlerinin maruz kaldıklarına da. Cezaevi hukuksuzluğun yol açtığı eziyetleri daha canlı biçimde hissetmeme yol açtı. Toplumun bir kısmının olanları onaylaması, onaylamayanların bir kısmının da ses çıkarmaya çekiniyor olması da üzücü. Umudumu canlı tutarak ruh sıhhatimi muhafazaya uğraş ediyorum” dedi.

Sağlık durumunun yeterli olduğunu belirten Kavala, birkaç sefer denetim için hastaneye gittiğini söyledi.

Kavala’nın cevaplarından bir kısım şöyle:

MASAK raporu üzere pek çok kanıt sizin Seyahat hareketlerini finanse etmediğinizi doğruluyor. Buna karşın Hükümet sizin Seyahat’in gerisinde olduğunda ısrarcı. Hatta sizinle Gezi’yi eşitliyor. İktidarın Kavala takıntısının nedeni sizce ne?

Benimle ilgili güçlü önyargıların olduğu bir gerçek, fakat Seyahat ile birlikte düşünüldüğünde cezalandırılmamın takıntıdan ibaret olmadığını, bir fonksiyonu de olduğunu düşünüyorum. Benim Sorosçu ilan edilip mahpusta tutulmam Seyahat protestolarının ardında dış güçler olduğu biçimindeki protestoları kriminalize etmeye yönelik propagandaya destek olarak da kullanılıyor. Malum, dış güçlerin iktidarı devirmeye çalıştıkları söylemi epey yaygınlaştı. Bir de doğal Gezi’ye katılmış, Gezi’yi desteklemiş sivil toplum aktivistlerine ve iş beşerlerine bir daha bu türlü bir davranışta bulunmamaları bildirisi verilmiş oluyor.

FETÖ ile hesaplaşmanın akabinde birçok kumpas davası bitirildi. Lakin Balyoz, 28 Şubat üzere davalarla birlikte sizin davanız sürdü. Seyahat hakkındaki pek çok suçlama üzere, sizin Seyahat’in gerisinde olduğunuz argümanını birinci olarak FETÖ kontaklı eski KOM Daire Başkanı raporunda yazmıştı. FETÖ’nün başlattığı operasyonu iktidara yakın yargının sürdürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben başlangıçta iki suçlamayla tutuklandım. Biri Seyahat, oburu 15 Temmuz darbe teşebbüsüne takviye olmakla ilgiliydi. Bunun casusluk suçlamasıyla birleştirildiği ikinci iddianamede benim darbeye hazırlık için FETÖ sorumlularıyla toplantılar yaptığımın tespit edilmiş olduğu yazılı. Tespit edilmiş! Seyahat iddianamesinin, dediğiniz üzere, FETÖ üyeleriyle suçlanan KOM dairesi yetkililerinin hazırladığı raporu temel almış olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Savcıların bu kadar rahatlıkla temelsiz ve birbirleriyle çelişen savlarda bulunabilmeleri fakat siyasi tesirle ve siyasi müdafaayla açıklanabilir. Bu cins davranışların gösterdiği gerçek, iktidarın 17-25 Aralık öncesi yaşanmış hukuksuzluklardan rahatsız olmadığı, hedeflerine uygun bulduğu durumlarda bunlardan faydalanmakta sakınca görmediği. Gülenci yapılanmanın faal olduğu devirde yargı, emniyet mensupları ve medya tarafından başlatılan, yargının siyasi maksatlar için kullanılması darbe teşebbüsünden sonra ilan edilen OHAL’in de yardımıyla kurumsal bir hal aldı, OHAL ikliminin sürdürülmesiyle yargıda hukuk unsurlarının göz arkası edilmesi olağan hale geldi.

Diyelim ki Osman Kavala Seyahat Parkı’nın AVM olmasına karşı çıkmak için bütün servetini bu olayı protesto edenlere harcasaydı, aksiyonlarda de en önde yer alsaydı bu hata muydu?

Çalışma ofisimin yakındığından ötürü protestolar sırasında Seyahat Parkı’na sık sık gittim. Bunu da sözlerimde belirttim. Şayet parkta düzenlenecek konser çeşidi bir aktiflik için benden dayanak istenecek olsaydı yardımcı olamaya çalışırdım, bunu da saklamak gereksinimi hissetmezdim. Bugüne kadar kapalı tuttuğum hiçbir faaliyetim olmadı. Lakin, Gezi’nin finansörü suçlaması yapılırken Soros’un fonlarını kullanarak çeşitli örgütleri protestolara katılmaya yönlendirdiğim, protestocuların muhtaçlıklarını karşılayarak onları aksiyona teşvik ettiğim kastediliyor. Bunlar protestolara katılan yurttaşlarımızı itibarsızlaştırmaya, Seyahat protestolarıyla ilgili şaibe yaratmaya yönelik yakışıksız argümanlar. Bu nedenle bana yöneltilen Gezi’nin finansörü olduğum suçlamasındaki makus kastın, ideolojik hedefin anlaşılmasının kıymetli olduğunu düşünüyorum. Şunu da ekleyeyim. Bildiğim kadarıyla Açık Toplum Vakfı’nın hiçbir protestoya, kitlesel aksiyona fon takviyesi olmadı. Bu türlü bir talebin vuku bulmuş olduğunu da sanmıyorum.

Gezi davası Ergenekon-Balyoz üzere kumpas davalarını andırıyor. Osman Kavala’nın o davalardaki duruşunu farklı bölümler farklı anlatıyor. Hatırlatmak ister misiniz?

Biliyorsunuz Hrant birtakım güvenlik vazifelilerinin bilgisi dahilinde gerçekleştiği kuşkusu uyandıran bir cinayete kurban gitmişti. Susurluk kazasında ortaya dökülen, kamu görevlileriyle gayri legal faaliyetler yürütenler ortasındaki alakaların üzerine gidildiğine dair tatmin edici bir gelişme olmamıştı. Bu türlü bir ortamda, Ergenekon’la ilgili olarak birinci tutuklananlar ortasında JİTEM ile bağlantıları olduğu düşünülen şahısların bulunması, başlangıçta bende de bu davanın bir temizlenmeye yol açabileceği izlenimini yaratmıştı. Bu beklentiyle, bu davanın güvenlik kurumlarında karanlık bağları aydınlatması için derinleştirilmesi daveti yapan bir bildiriyi ben de imzaladım. O devirde Gülenci yapılanmanın Emniyet içinde örgütlü olduğunu biliyordum, fakat yargıda tesirli olduğunu varsayım etmiyordum. İlerleyen süreçte soruşturma ve tutuklamaların büsbütün iktidara ya da Gülen cemaatine muhalif olarak görülen gazetecilere, sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak genişlemesi bakışımın değişmesine neden oldu. Arama yapıldığını duyunca eşimle birlikte Türkan Saylan’ın meskeninin önüne koştuk. Sonra hukukçu dostum Haluk İnanıcı ile birlikte Express mecmuasının Haziran 2009 sayısında yayınlanan “Ergenekon ve Hukukun Ölçütleri” başlıklı yazıyı kaleme aldık. Bu davadaki ağır hukuksuzluklara dikkat çekmeye çalıştık. Bu tecrübenin ve bir bilim insanı olarak son derece güvendiğim Sayın Çetin Doğan’ın damadı Dani Rodrik’ten öğrendiklerim sayesinde, başından itibaren Balyoz davasını inandırıcı bulmadım. Yapılan manipülasyonlarla ilgili tanıdıklarımı, gazetecileri uyarmaya çalıştım. Davanın sonuçlandığı günün ertesinde kararı eleştiren ve davanın tekrar görülmesi gerektiğini vurgulayan bir yazı yazdım, Radikal gazetesinde yayınlandı. Bu vesileyle yargıdaki Gülenci yapılanma ile ilgili son derece zihin açıcı ikazlar yapmış olan yargıç Orhan Gazi Ertekin’in ismini da anmak isterim.

Osman Kavala, ‘seni lider yaptırmayacağız’ sloganını yaratmasının bedelini ödüyor deniyor. Sloganı söz eden Demirtaş da mahpusta. Bu sloganı siz mi ürettiniz?

Benim o devir HDP’nin seçim kampanyasına rastgele bir katkım olmadı. Sanırım bu sloganın telif hakkı Sırrı Süreyya Önder’e ilişkin. Bana yakıştırılmasının nedeni, birinci ortaya atılmasından itibaren başkanlık sisteminin demokrasimiz için ziyanlı olacağını defaten söz etmiş olmam. O sırada bir taraftan İmralı’ya HDP heyetleri giderken Meclis’te de yeni bir anayasa hazırlanması için kurul çalışmaları yürütülüyor, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınıyordu. Özgürlükçü Anayasa ismi altında Anayasa çalışmalarına katkıda bulunmaya uğraş ediyorduk. Bu çalışmaları bedelsiz hale getiren başkanlık sistemi teklifinin toplumsal mutabakat ile anayasa hazırlanması perspektifini ortadan kaldıracağını, bunun da ülkemiz demokrasisi için büyük bir kayıp olacağını savunduk. Bu adımın yaratacağı siyasi partiler ortasındaki ayrışmanın PKK’nın silahlı hareketlere son vermesi ile başlatılan tahlil sürecini de olumsuz etkileyeceği konusunda görüşlerimizi kamuoyu ile de HDP’de diyaloğumuz olan siyasetçilerle de paylaştık. Bu mevzuda benim adım da verilerek İmralı’da yapılan konuşmalar İmralı zabıtlarında yayınlanmıştı. Tahlil süreci büyük kayıplarla sona erince iktidar yanlısı köşe muharrirleri Demirtaş’ı başkanlık sistemine karşı çıkarak bu sonuca yol açmakla suçladılar; benim ve arkadaşlarımın da bunda sorumluluğu olduğunu argüman ettiler. Seni lider yaptırmayacağız sloganını icat edenin ben olduğum tezi, bana karşı da düşman hukukunun uygulanmasına yönelik bir davet fonksiyonu gördü.

Biliyorum, çok söylediniz lakin 2000. gününde bir defa daha soralım. Soros’un ismiyle sizin isminizi iktidar daima yan yana anıyor. Kavala’nın Soros’la alakasını bir defa daha anlatmak ister misiniz?

Açık Toplum Vakfı kurulmadan evvel irtibat ofisinin istişare şurasında daha sonra da Vakfın idare heyetinde misyon yaptım. George Soros ülkemizi ziyaret ettiğinde öbür üyelerle birlikte kendisiyle düzenlenen toplantılara katıldım. Vakfı temsilen Soros’la irtibat içinde olmak, geldiğinde yetkililerle yaptığı görüşmelerde kendisine refakat etmek Yönetim Kurulu Başkanı’nın işiydi. Bu türlü bir pozisyonum olmadığı için Soros’la diğer yönetim kurulu üyelerinden farklı, özel bir bağlantım de olmadı.

Can Paker, Soros’la sizden çok daha yakın bir ilgiye sahipti. Fethullah Gülen’le de daima yakın oldu. Onun ölene kadar Saray’da olmasını, sizin birebir anda mahpusta bulunmasını nasıl açıklıyorsunuz?

Bu durum, Soros’dan kelam edilmesinin, bana yöneltilen Sorosçuluk suçlamasının, büsbütün propaganda maksatlı olduğunu gösteriyor. Zati, malum, Seyahat protestolarını bir kalkışma olarak planladığı ve finanse ettiği tez edilen Soros’un ismi iddianamede şüpheliler ortasında bulunmuyor. FETÖ üyeliğiyle suçlanan KOM dairesi vazifelilerinin hazırlamış olduğu bu kurgunun Seyahat protestoları sırasında Cumhurbaşkanı tarafından ciddiye alınmamış olduğu da açık. Sahiden bu türlü bir şeyden şüphelenilmiş olsaydı MİT devrede olurdu, Cumhurbaşkanı’nı uyarırdı. Bu durum Seyahat protestoları sırasında ya da çabucak sonrasında kamuoyuna açıklanırdı. Seyahat protestoları sonrasında Soros’un Erdoğan’ın danışmanlarıyla olağan formda görüştüğünü biliyoruz. Lakin, 15 Temmuz’dan sonra durum değişti. Yeni bir bulgu ortaya çıktığı için değil, hükümeti devirmek isteyen dış güçler söylemi resmî görüş haline geldiği için. Bu istikamette rastgele bir kanıtın bulunmadığı ortamda halk ayaklanmalarını desteklediğine dair yaygın inanıştan ötürü Soros’un isminin kullanılması elverişli bulundu. Böylelikle yargıda ve emniyette Gülenciler tasfiye edildikten sonra onların hazırlamış olduğu kanıta dayanmayan mantık dışı kurgudan faydalanılmasına karar verildi.

Can Atalay tahminen de TİP milletvekili olarak dışarıya çıkacak. Tayfun Kahraman’ı CHP’nin aday göstermesini Gezi’yi destekleyen pekçok kişi bekledi fakat olmadı. Siz neden bir partiden aday adayı olmayı düşünmediniz?

Bu arkadaşlar benden daha genç ve burada yaptığımız futbol maçlarında gözlemlediğim üzere benden çok daha fazla güce, çaba azmine sahipler. Güçlü birikimleri, amaçları ve savundukları prensiplerle Meclis çalışmalarına bedel katacak nitelikteler. Ben evvelden beri sivil toplum alanında çalışmayı seçtim, çıktığımda daha evvel yaptıklarıma devam etmek istiyorum. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir