Otomobildeki fahiş fiyata yönelik yeni tedbirler: ‘6+6’ uygulaması 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldı

Ticaret Bakanlığı, otomotiv otomotiv sektörüne yönelik önlemlere ait açıklamada bulundu.

Açıklamada otomotiv dalında son birkaç aydır arz talep istikrarına muhalif biçimde cereyan eden fahiş fiyat oluşumlarının ve haksız ticari uygulamaların önüne geçmek ve rekabetçi, adil ve istikrarlı bir piyasa yapısını tekrar tesis ederek, motorlu kara taşıtı alım satımında sistemli işleyişi sağlamak emeliyle, bakanlık ile otomotiv kesiminin yetkili kuruluşları olan otomotiv üretici ve distribütörleri, yetkili bayiler ve oto galeri temsilcilerinin 19 Haziran 2023 tarihinde kapsamlı görüşmeler yaptığı belirtildi.

Otomotiv alım satımlarında bir müddettir birtakım firmalarca yürütülen stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarıyla gayret kapsamında, bugüne kadar yürütülen ağır kontrol önlemlerine ek olarak, Ticaret Bakanlığınca otomotiv kesimi temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak, haksız yararlara ve tüketici mağduriyetlerine sebep olan uygulamaların ortadan kaldırılmasına yönelik ek önlemlerin alınmasının mecburî hale geldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Bu çerçevede;

1- Otomotiv kesiminde yaşanan çok ve fahiş fiyat artışı, stokçuluk ve birtakım haksız ticari uygulamalarla çabada yarar sağladığı bedellendirilen “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlamasına ait düzenlemenin uygulama mühleti 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 ay müddetle uzatılmıştır.

2- Ticari faaliyet olduğu bedellendirilen tüm ferdî satışlar “6 ay-6 bin kilometre” kısıtlama düzenlemesi kapsamında, Bakanlığımızca sistemli olarak denetlenecek, mevzuata karşıtlık halinde bu satıcılar hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıyeten, anılan satışlara ait kayıtlar ile kontrol sonuçları kayıt dışı karın vergilendirilmesini sağlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile düzenli olarak paylaşılacaktır.

3- İnternet ortamında verilen ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarındaki fahiş fiyatların ortadan kaldırılmasına yönelik önlemler alınacaktır.

4- Ticaret Bakanlığımızca bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da motorlu kara taşıtı satışlarında yetkili bayi, oto galeri ve ferdi satıcılar düzleminde fahiş fiyat oluşumuna yol açan uygulamalar ile 6 ay 6 bin kilometre kısıtlamasına ait ağır kontrollerimize devam edilecektir.

Bu kapsamda bugüne kadar, pazarlama ve satış kısıtlamasına karşıt süreç tesis eden işletmelere toplam 35 Milyon 110 Bin 527 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ayrıca, stokçuluk uygulamaları kapsamında, 2021 ve 2022 yıllarında 15 yetkili bayiye toplam 8 Milyon 292 Bin 360 TL, geçtiğimiz Mayıs ayında tüketicilerin sıfır kilometre taşıtlara erişimini zorlaştırıcı uygulamalarda bulunduğu tespit edilen 4 yetkili bayiye toplam 17 Milyon 834 Bin 400 TL idari para cezası uygulanmış; Haziran ayı içinde ise müşterilerden taşıtın liste fiyatının üzerinde fiyat talep ettiği yahut müşterileri aksesuar almaya zorladığı tespit edilen 10 yetkili bayiye toplam 49 Milyon 44 Bin 600 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Ek olarak, idari para cezası uygulanan 4 yetkili bayinin ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki dokümanları iptal edilmiştir. Böylece, stokçuluk faaliyetlerine karşı gerçekleştirilen kontroller sonucunda Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından bugüne kadar toplam 75 Milyon 171 Bin 360 TL idari para cezası uygulanması kararı alınmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir