Oyuncu Erkan Can dolandırıldı: ‘Uykuluydum bankadan arandığıma inandım’

İstanbul Kartal’da yaşayan oyuncu Erkan Can’ın iki yıl evvel banka promosyonu vaadiyle dolandırıldığı ortaya çıktı. 9 bin doları diğer bir hesaba gönderilen Can, “Uykuluydum, bankadan arandığıma inandım, şikayetçiyim” diyerek savcılığa başvurdu

Erkan Can, Kasım 2021’de bankada çalıştığını söyleyen bir kişi tarafından biriken kart aidatı ve promosyonlarını hesabına aktaracakları teziyle arandı. Daha sonra konut telefonundan aranan oyuncu, telefondaki kişinin yönlendirmesiyle taşınabilir bankacılık üzerinden birtakım süreçler yaptı. Bu süreçler sırasında eşi, oyuncuyu aradı ve hesabından 9 bin dolar bozdurularak diğer hesaba gönderildiğini söyledi. Bunun üzerine dolandırıldığını anlayan Can, kendisini arayan numaraya bir daha da ulaşamadı. Can, olayın akabinde şikayetçi oldu.

Sabah’tan Dilek Kaya’nın haberine nazaran, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Can’ın hesabındaki paranın Ünal G. isimli kişinin hesabına geldiğini belirledi. Sözü alınan kuşkulu, mahalleden ‘Ramo’ olarak tanıdığı bir arkadaşına para geleceği ve banka hesabı olmadığından arkadaşına kendi hesabını kullandırdığını öne sürdü. Hesabına gelen parayı da birlikte çektiklerini ve arkadaşına verdiğini söyleyen Ünal G, dolandırıcılık olayından haberi olmadığını, Ramo’nun da kimlik bilgilerini bilmediğini söyledi.

10 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ

Savcılık bu savunmanın hayatın olağan akışına karşıt ve kabahatten kurtulmaya yönelik olduğunu belirterek, gerçeğe alışılmamış beyanla Erkan Can’ın iradesinin fesada uğratıldığını kaydetti. Ünal G’nin “kamu vazifelisi yahut banka kurumlarının çalışanı olarak tanıtması yahut bu kurumlarla bağlı olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık” hatasından 10 yıla kadar mahpusunu istedi.

Hakim karşısına çıkan sanık Ünal G., Ramo diye bildiği arkadaşının yaptığı araç satışından 10 bin lira alacağını fakat bankaya gidip parayı çektiklerinde 90 binden fazla para geldiğini, bu ölçüsü da arkadaşına verdiğini söyledi. Mahkemede dinlenen arkadaşı ise hesabı kullanmadığını belirtti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Erkan Can da olay günü uykulu olduğunu ve bankadan arandığına inandığını belirtti. Şahsın yönlendirmesi ile taşınabilir bankacılık süreçleri yaptığını ve isteği dışında hesabındaki 9 bin doların bozdurulup diğer hesaba aktarıldığını öğrendiğini söyleyen Can, “Bugüne kadar da ziyanım karşılanmadı, şikayetçiyim” dedi.

Tarafları dinleyen Cumhuriyet Savcısı temel hakkındaki mütalaasını verdi. Can’ın 0850’li bir numaradan aranarak kandırıldığını, hesap bilgileri ve şifrelerinin öğrenilerek dolandırıldığını belirtti. İddianamedeki üzere Ünal G.’nin 10 yıla kadar mahpusunu talep etti. Duruşma karar için ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir