Sağlık Bakanı Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, görevlerine devam edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladığı yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy misyonlarını sürdürecek.

Konya’da 2 Ocak 1965’te doğan Bakan Koca, ilk ve orta tahsilini doğduğu kentte, liseyi ise Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini 1988’de tamamlayarak tıp tabibi unvanını alan Koca, ihtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Ana Bilim Kısmında tamamlayarak 1995’te Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı oldu.

Koca, çeşitli sıhhat kurumlarında hekimlik ve medikal yöneticilik misyonlarında bulundu. Kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sıhhat kurumlarında Türkiye’nin sıhhatte dönüşüm siyasetleri doğrultusunda çeşitli atılımlar gerçekleştiren Koca, başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sıhhat ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009’da yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü.

Evli ve dört çocuk babası olan Koca, Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası Sıhhat Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sıhhat Kuruluşları Derneği üyeliği, Dış Ekonomik Münasebetler Kurulu Eğitim Komitesi İş Kurulu Lider Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneğinin lideri ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sıhhat Hizmetleri Komitesi Başkanlığı vazifelerinde de bulundu.

BAKAN ERSOY KİMDİR?

1968’de İstanbul’da doğan Ersoy ise İstanbul Alman Lisesinin akabinde, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Kısmından mezun oldu.

Turizm bölümünde 25 yılı aşkın bir geçmişi olan, tıp şirketi ve çeşitli otellerin de sahibi Mehmet Nuri Ersoy, 2012’de cruise kesimine yatırım yaparak, Türkiye’nin tek cruise gemisi işletmecisi oldu. 2017’de online rezervasyon platformunu hayata geçirerek dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı.

Turizm bölümünde isminden kelam ettiren isimler ortasına yerleşen, binlerce şahsa istihdam sağlayan Ersoy, evli ve iki çocuk babası.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci Kültür ve Turizm Bakanı, Koca ise Sağlık Bakanı olarak açıklanmıştı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir