Sağlıkta ‘yok yılı’

Genel Sağlık-İş Sendikası Lideri Dr. Derya Uğur, 2022’nin sıhhat bölümü için nasıl geçtiğine ait yazılı bir açıklama yaptı.

2022’nin sıhhat çalışanlarının geçim kaygısına düştüğü, doktor göçünün arttığı ve hastaların randevu, doktor ve ilaç bulamadığı bir yıl olduğunu belirtti ve 2022’yi ‘yok yılı’ olarak niteledi.

Sendika’dan yapılan yazılı değerlendirmede, “Yurttaşların sıhhat hizmetlerine ulaşamadığı, tedavisinin düzenlenemediği, ilacına ulaşamadığı bir yıl geride kaldı. 2022’de yurttaş, MHRS’yi aradı, randevu alamadı, tabibe ulaşamadı. Tabibe ulaştı; doktor tetkik istedi, tetkik için yakın bir tarihe randevu alamadı. Tetkik yapıldı, teşhis kondu ameliyat olması gerekti, ameliyata gün alamadı” denildi.

Sağlık bölümündeki meselelerin tek tek anımsatıldığı açıklamada, sıhhat çalışanlarının 2023’te yapılmasını istedikleri taleplere yer verildi.

‘AMELİYATLAR YAPILAMADI, İLAÇ BULUNAMADI’

Kamuda bilhassa ameliyatlara girecek doktor bulunamadığının altı çizilen açıklamada, “Ortopedi ve beyin cerrahisi ameliyatları için gerekli materyali olmayan hastanelerin yenisini de tedarik edemediği için bu alandaki ameliyatlar yapılamadı. Hastanın tedavisi düzenlendi, ilaç bulunamadı” denildi.

“2022’de döviz kurlarındaki artış, teşhis ve tedaviye yönelik tıbbi teknolojik eserlerin bilhassa de ilaç fiyatlarının yükselmesi ve hatta kimi ilaçların bulunamaması meselesini beraberinde getirdi” denilen açıklamada, “Tıbbi teknoloji, ilaç ve aşı üretimi konusunda dışarıya bağımlı olunmasının bedelini 2022 yılında yurttaş, sıhhati ile ödedi” sözleri yer aldı.

HEKİM GÖÇÜ ARTTI

Genel Sağlık-İş Sendikası Lideri Dr. Derya Uğur, sağlık çalışanlarının, sıhhatte şiddet ve ekonomik nedenler başta olmak üzere yaşadığı sıkıntılar nedeniyle istifa yolunu seçtiğiğini anlattı.

“İstifa eden, yurt dışına giden tabip ve tecrübeli sıhhat çalışanı sayısında 2022 yılında büyük artış yaşandı” diyen Dr. Uğur, “İyi Hal Evrakı için yapılan müracaat sayısı, 2022 yılının birinci 10 ayında 2 bin 417’yi buldu. 2022 yılında ‘İyi Hal Belgesi” alanların bin 227’si uzman tabip, bin 190’ı ise pratisyen doktorlardan oluştu” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GEÇİM KEDERİNE DÜŞTÜ

2022’de sıhhat çalışanlarının adeta açlığa mahkûm edildiklerini ve “geçim” kaygısına düştüklerini anlatan Uğur, “Çalıştıkları kurumlarda şiddetsiz gün geçmeyen, mesleksel saygınlığı zedelenen sıhhat çalışanları; sıhhatsiz çalışma kaidelerinde sıhhat hizmeti sunmaya çalışırken tükendi” dedi.

Dr. Uğur, “Her geçen gün net bir biçimde yükselen enflasyona rağmen; ay sonunda ne kadar maaş alacağını bilmediği bir teşvik-taban-sabit ödeme sisteminde hizmet üreten sıhhat çalışanları, yoksulluğa mahkûm edildi” diye konuştu.

‘ŞEHİR HASTANELERİ SİSTEMİNE SON VERİLMELİ’

Dr. Uğur, sıhhat çalışanlarının 2023 beklentisini ise husus madde şöyle sıraladı:

* Toplumsal devlet anlayışının gereği yerine getirilmeli, gereksinimi olan herkes için eşit, fiyatsız, ulaşılabilir, bilimsel ve nitelikli sıhhat hizmeti sağlanmalı.

* Sıhhat hizmetlerine kâfi kamu kaynağının ayrılmasını sağlayacak bir sistem kurulmalı.

* Sıhhat hizmetlerinde gözetici sıhhat hizmetleri öncelenmeli.

*  Sağlıkta dönüşümün en büyük icraatı olan Kent Hastaneleri sistemine son verilmeli.

* Sıhhatte şiddeti önleyecek tesirli bir şiddet yasası çıkarılmalı.

‘PERFORMANS SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ’

* Performans sisteminden vazgeçilip, ek değil, tek ödeme sistemine geçilmeli; sıhhat işçilerinin aylık maaşları asgarisi yoksulluk hududu taban alınarak belirlenmeli. Tüm ek ödemeler emeklilik hesaplamasına dâhil edilmeli.

* Çalışanlar ortasında ayrımcılığa gitmeden tüm sıhhat işçilerini kapsayacak kademeli ek gösterge artışı yapılmalı. Tüm sıhhat işçilerine geçmişe tesirli olarak yıllık 90 gün yıpranma hissesi hakkı verilmeli.

* Hasta yükünün artması lakin işçi açığının giderilmemesi sıhhat hizmetlerinde işçi açığını daha da büyütmektedir. Kâfi sayıda takımlı ve teminatlı olarak sıhhat çalışanı istihdam edilmeli, işçi açığı kapatılmalı.

* Sıhhat işçileri ortasında farklı çalışma biçimlerine son verilmeli; takımlı, garantili çalışma biçimi sağlanmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir