Sahurda Ne Yemeliyiz: Gün Boyu Sizi Tok Tutacak ve Susatmayacak 15 Besin

Ramazanla birlikte kimi sorular  her sene olduğu üzere gündemde. Tüm gün aç kalmamak için sahurda tok tutan yiyecekler en çok merak edilen sorular ortasında. Birinci sahur heyecanını yaşayacak olanlar ‘Sahurda nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmeli? Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir?’ işte karşınızda sahur için tok tutucu besinler ?

1. Avokado

Avokado güçlü bir doymamış yağ ve potasyum deposudur. Avokadoyu tek başına yiyebileceğiniz üzere yumurtayla bir ortaya getirebilir ya da salatalarınıza doğrayabilirsiniz.

2. Yumurta

Kolesterolü olmayan bireyler, protein bakımından varlıklı olan yumurtayı hem beyaz hem de sarısını yiyerek uzun müddet tok kalabilir.

3. Süt

Tıpkı yumurta üzere süt de bol protein içermesi, neredeyse gün uzunluğu tokluk hissi yaşatması nedeniyle sahurda değerlendirilebilecek en lezzetli seçeneklerden biri. Bunların yanı sıra bedenin sıvı gereksinimini karşılaması açısından da hayli kıymetlidir.

4. Elma

Lif kaynağı olan elma, birebir vakitte yağ yakıcıdır. Yemeklerden evvel bir adet yeşil elma yenerek, kilo verilebilir ve tok kalınabilir. Kabuğuyla birlikte yenmesi önerilir.

5. Çorba

İçinde suyla birlikte besin öğeleri bulunur ve tok tutmaya yardımcı olur. Yemeklerden evvel bir kase çorba içerseniz iştahınız kapanır ve gün uzunluğu çok acıkmazsınız.

6. Yoğurt

Oruç tutarken beden, uzunca bir müddet en muhtaçlık duyduğu hususlardan, sudan ve birçok mineralden uzak kalıyor aslında. Bu da günlük hayatı etkiliyor, insan kendini çok süratli bir halde aç, susuz, yorgun, güçsüz hissedebiliyor. İşte bu meselelerle baş etmek için de sahurda ne yemeli sahiden güzel bilmek gerekiyor.

7. Kuruyemiş

Ceviz, çiğ badem, fındık ve tuzsuz zeytin içerdiği sağlıklı yağ asitleri ve diyet lifi sayesinde tok kalmanıza dayanak olmaktadır. Badem, ceviz ve fındık üzere çiğ kuru yemişler hem sindirim sistemi dostudur hem de tokluk hissi yaratır.

8. Yulaf ezmesi

Posa içeriği yüksek olduğu için yulaf ezmesinin yakılması uzun sürer. Ayrıyeten yulaf ezmesi şahane bir glukan kaynağıdır. Beta Glukan kan şekerini istikrarlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

9. Muz

Potasyum kaynağı plan yapısı ile muz sahurda tüketildiğinde tok kalmanızı sağlayacaktır.

10. Lor peyniri

Protein deposu lor peyniri uzun müddet tok kalmanızı sağlar. Ayrıyeten tuzsuz olduğu için gün uzunluğu susamanızı mahzurlar. Sahurda sofranızda lor peynirine yer verebilirsiniz.

11. Baklagiller

Sindirim dostu, lif bakımından güçlü baklagiller, karbonhidrat içeriğiyle mide doldurur. Potasyum, magnezyum ve demir bakımından varlıklı olan baklagiller öğünlerde yenerek, oruç mühletince tok tutabilir.

12. Tarçın

Tokluk hissi veren ve bedenin şeker yeme gereksinimini en sağlıklısından karşılayıp kan şekerini dengeleyen tarçın, nizamlı olarak tüketildiğinde ağız kokusunu da engelliyor. Tüm bu özellikleri sayesinde ramazan uzunluğu sahurda tarçınlı bol bol kullanmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

13. Salata

Yeşil sebzeler ve salatalarda bol ölçüde su bulunur. Münasebetiyle kalori almadan doymanıza yardımcı olurlar. Posa içerikleri sayesinde uzun müddet sindirilirler ve tok kalmanıza yardımcı olurlar. Domates, salatalık ve biber üzere çiğ sebzeler kesinlikle sahur sofrasında yer almalıdır. Çiğ zerzevat tüketimi ile artan lif alımı yeniden mide boşalmasını yavaşlatarak daha uzun mühlet tokluk hissi sağlayacaktır. Çiğ sebzelere ek olarak sahur menüsüne bir adet taze meyve eklemek bu etkiyi artıracaktır.

14. Nohut

Sahurda yedikleri sebebiyle gün içinde çok fazla açlık hissedenlerdenseniz, sizi biraz daha uzun müddet tok tutacak, birebir vakitte bedeninize da muhtaçlığı olan proteini sağlayacak lezzetler arıyorsanız aradıklarınızı baklagillerde bulabilirsiniz. Özellikle nohut ile hazırlayabileceğiniz ezmeler, falafel üzere farklı nohut köfteleri sahur sofralarınıza çok yakışacaktır.

15. Karabuğday

Karabuğday, gluten içermemesi nedeniyle gluten intoleransı olanlar ve çölyak hastaları tarafından çokça tercih edilen gereçlerden bir tanesi. Kendisi bu özelliğinin yanı sıra içindeki potasyum magnezyum ve besin lifi açısından da hayli güçlü olduğundan tok tutma, kan şekerini dengeleme üzere hususlarda tam bir uzman. Bu nedenle sahurda karabuğdaydan yapılmış lezzetleri sıkça değerlendirebilirsiniz.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir