Salgın ve enerji krizi en tepedeki yüzde 1’i daha da zenginleştirdi

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam’ın gelir eşitsizliği ile ilgili hazırladığı bir rapora nazaran, en varlıklı yüzde 1’lik kesim, son iki yılda dünyanın geri kalanının toplamından neredeyse iki kat daha fazla servete sahip.

Rapor İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun açılış gününde yayınlandı. Dünyanın önde gelen seçkinleri İsviçre’deki kayak merkezinde toplanırken çok zenginlik ve çok yoksulluğun 25 yıl sonra birinci sefer tıpkı anda arttığı görüldü.

ÜRETİLEN ZENGİNLİĞİN ÜÇTE İKİSİNE SAHİP OLDULAR

Bugün açıklanan raporda en varlıklı yüzde 1’lik kesitin, 2020’den bu yana yaratılan 42 trilyon dolarlık yeni servetin üçte ikisine sahip olduğu belirtildi.

2020’den bu yana yaşanan corona virüsü salgını ile güç ve hayat maliyeti krizi devrinde, üretilen tüm yeni servetin yüzde 36’ü olan 26 trilyon dolar en güçlü yüzde 1’in eline geçerken, yüzde 37’si olan 16 trilyon dolar dünyanın geri kalanına gitti.

Son on yılın ortalamasında en varlıklı yüzde 1, üretilen yeni servetin yarısına sahip olmuştu. Böylelikle pandeminin akabinde yaratılan yeni servete zirvedeki yüzde 1’in daha fazla sahip olduğu görüldü.

MİLYARDERLERİN SAYISI 2’YE KATLANDI

En varlıklı yüzde 1’in içinde yer alan bir milyarder, geri kalan yüzde 90’da yer alan bir kişinin kazandığı her 1 dolara karşılık 1,7 milyon dolar kazandı. Ayrıyeten son on yılda milyarderlerin sayısı ve serveti ikiye katlandı.

Dünya çapında 95 besin ve güç şirketi 2022’de kârını iki katından fazla arttırdı. Kelam konusu şirketlerin krizden istifade ederek 306 milyar dolar kâr elde ettikleri belirtilirken bunun 257 milyarının hissedarlara pay edildiği vurgulandı.

Raporda, dünyada en az 1,7 milyar personelin enflasyonun fiyat artışından daha yüksek olduğu ülkelerde yaşadığı belirtilirken, yeryüzündeki her on bireyden birinin açlıkla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

ULTRA ZENGİNLERE VERGİ TALEBİ

Süper zenginlerin vergilendirilmesi gerektiğini söyleyen Oxfam International’ın İcra Yöneticisi Gabriela Bucher, “Süper zenginleri ve büyük şirketleri vergilendirmek, günümüzdeki krizlerin çıkış kapısıdır. En zenginler için yapılan vergi indirimlerini herkese yaradığı tarafındaki efsaneyi yıkmamızın vakti geldi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir