‘Şampiyonlar Ligi hazır’: İlk belirlenen bürokrat MB Başkanı iddiası

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimi için geri sayım başlarken Millet İttifakı iktisat idaresini belirlemek ve seçim öncesi kamuoyu ile paylaşmak için kolları sıvadı. Edinilen bilgiye nazaran üzerinde uzlaşılan birinci iktisat bürokratı Merkez Bankası Başkanlığı’na atanacak isim oldu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu dün DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’la toplumsal medya hesabından “Şampiyonlar Ligi hazır” başlıklı bir görüntü paylaştı. Kılıçdaroğlu görüntüde, “Türkiye’ye süratli nefes aldırıp bizi bu krizden çıkaracak ve sonrasında da kalıcı refahı hazırlayacak gruplar hazır. Dünyada çok hürmet gören yurt içinde ve yurt dışında çalışan akademisyenlerimiz, tecrübeli bürokratlarımız var bu grupta. Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarından iktisat alanında uzman isimler ki birkaç gün içerisinde bu şampiyonlar ligi takımını da göreceksiniz” dedi.

Kılıçdaroğlu bu görüntüde verdiği bildirinin çabucak öncesinde de “Soruyorlar, ‘Sizin bakanınız kim olacak’ diye. Aslında bakanlık değil; Merkez Bankası Başkanı kim olacak, Gelir Yönetimi Lideri kim olacak, BDDK Başkanı kim olacak, Kamu İhale Lideri kim olacak? Biz, 2400 unsurluk ortak mutabakat metnini hazırladık, bakanlıkları mı belirlemeyeceğiz. Bakanlıklar değerli değil. Değerli olan bakanların altındaki liyakat… Bakan kim olacak? Kim olursa olsun. Bakanın altındaki kişi kim olacak? Bu önemli” demişti.

HAKAN KARA İSMİNDE UZLAŞMA SAĞLANDI İDDİASI

Edinilen bilgiye nazaran bir müddettir iktisat idaresi üzerine çalışma yürüten Millet İttifakı ortakları isimleri belirlemeye başladı. Muhalefetin en çok tenkit yönelttiği Merkez Bankası’nın liderinin kim olacağı da birinci çalışılan husus oldu. Kulislere nazaran ortalarında bir banka yöneticisinin de bulunduğu çok sayıda isim konuşuldu ve üzerinde mutabık kalınan ekonomist Hakan Kara oldu.

Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hakan Kara CHP’nin iktisatla ilgili yaptığı “İkinci Yüzyıla Çağrı” toplantısına katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başekonomisti olan Kara, CHP’nin o devir basına geçtiği bilgi notunda, “TCMB’nin 2003-2019 ortasında uyguladığı para siyasetlerinin araştırılmasında, oluşturulmasında ve uygulanmasında öncü bir rol üstlendi. Kara’nın çalışma başlıkları ortasında makroekonomi, Merkez Bankası teorisi ve siyasetleri ile Türkiye iktisadı bulunuyor” kelamlarıyla tanıtılmıştı.

EKONOMİ KURMAYLARI CUMARTESİ TOPLANACAK

Millet İttifakı’nın seçim kampanyası kapsamında 6 Mayıs’ta İstanbul Mitingi yapılacak. Altı başkanın katılacağı bu mitingde bildirilerin daha çok iktisat üzerine ağırlaşması, seçimin kazanılması durumunda atanması planlanan kimi iktisat bürokratlarının da tanıtılması bekleniyor. Edinilen bilgiye nazaran miting öncesi Altılı Masa’nın iktisat kurmayları Faik Öztrak, Selin Sayek Böke, Bilge Yılmaz, Birol Aydemir, Feridun Alım, Kerim Rota, İbrahim Çanakçı, Sabri Tekir, Bülent Şahinalp, Faik Aktürk İstanbul’da bir ortaya gelerek çalışmalara devam edecek.

BÖKE İKTİSAT İDARESİNDE VAZİFE ALACAK

Millet İttifakı’nın seçimi kazanması durumunda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde kimlerin olacağına dair de kulisler hareketlendi. CHP’de milletvekili adaylık müracaat yapmayan Genel Lider Yardımcıları Bülent Kuşoğlu’nun ismi Hazine ya da Maliye Bakanlığı için, Muharrem Erkek’in ismi Adalet Bakanlığı için, Ahmet Akın’ın adı Enerji Bakanlığı için, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un adı ise İçişleri Bakanlığı için konuşuluyor. CHP’de bakanlık için konuşulan değerli isimlerden biri de CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke. Ekonomist olan Böke’nin ismi bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı ya da Avrupa Birliği Bakanlığı için konuşuldu fakat kulislere nazaran Böke kabinede yer alacak fakat kendi alanı olan iktisat ile ilgili bir misyon üstlenecek. Böke’nin Hazine, Maliye, Ticaret, Sanayi ve Ulaştırma’nın içinde yer aldığı iktisat bakanlıklarından birinde vazife alacağı konuşuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir