SEDDK Başkanı Eroğlu’dan BES açıklaması

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşların 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi, 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi ve Sayıştay raporlarının görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Kurulunda bir sunum yaptı. SEDDK Başkanı Eroğlu, sigortacılık sektörüne ait şu bilgileri verdi:
“Ülkemiz iktisadında teminat sunma ve tasarruf sağlama fonksiyonlarını yerine getiren sigortacılık ve özel emeklilik dalı, finansal piyasalarımız içinde kıymetli bir yer tutmakta ve her geçen yıl istikrarlı bir formda büyümeye devam etmektedir. 70 şirketin faaliyet gösterdiği, direkt ve dolaylı olarak 200 bin şahsa istihdam sağlayan dalımız verdiği teminatlarla yatırımları garanti altına almakta ve sürekliliğini sağlamaktadır. Hakikaten dalımız Türkiye iktisadına yaklaşık 230 trilyon lira meblağında, başka bir tabir ile GYİH’nın 32 katı bedelinde teminat sunmuş olup, ağustos ayı prestijiyle ise 126 milyar lira prim üretimi gerçekleştirmiş olup, 2022 yılı sonunda 200 milyar TL prim üretmesi beklenmektedir.”

Eroğlu, özel emeklilikte eylül ayı bilgilerine nazaran İstekli Ferdi Emeklilik Sistemi’nde (BES) yaklaşık 7,6 milyon iştirakçi, Otomatik İştirak Sistemi’nde (OKS) ise 6,5 milyon çalışanın sistem dahilinde tasarruf yaptığı bilgisini paylaşarak, “Gönüllü BES ve OKS’de biriken fon meblağı devlet katkısı dahil 347 milyar liradır. BES sayesinde şu ana kadar 191 bin 74 vatandaşımız sistemden emekli olmuştur. BES altyapısı aracılığıyla vatandaşlarımızın tasarruflarının böylece emeklilik devrindeki refah seviyelerinin artırılmasını teminen 2022 yılında devlet katkısı oranının sıfıra yükseltilmesi, toplu para yatırılması halinde devlet katkısının sonraki yıllara yayılmış olarak alınabilmesine imkan tanınması, 45 yaş üstü çalışanların da talepleri halinde OKS’ye katılabilmelerine imkan sağlanması üzere kimi yapısal ıslahatlar gerçekleştirdik. Bunlarla birlikte BES’teki iştirakçilerin nakit muhtaçlıklarını sistemden çıkmadan karşılayabilmeleri için iştirakçilere kısmi çekiş ile BES birikimlerini teminat göstererek kredi kullanabilmeleri imkanları sağlanmıştır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir