Şişecam’dan Eskişehir’e dev kompleks

ESKİŞEHİR (İGFA) – Şişecam Yönetim Kurulu Lideri ve Murahhas Üye Prof. Dr. Ahmet Kırman ateşlenen yeni fırın yatırımıyla ilgili yaptığı değerledirmede yaklaşık 145 milyon dolar yatırımla ateşlenen cam ambalaj fırınının 127 bireye ek istihdam sağlayacağını, yıllık brüt 198 bin ton kapasiteyle çalışacak fırında nitelikli şişe ve kavanoz üretimi yapılacağını kaydetti.

“Şişecam bu yatırımı küresel çapta enflasyonun ve buna bağlı olarak yatırım maliyetlerinin yükseldiği bir ortamda, artan talebi karşılamak ve girdi verdiği dalların büyümesini desteklemek üzere hayata geçirdi” diyen Kırman, “Şişecam Eskişehir Cam Ambalaj Fabrikası yeni yatırım sonucunda tek yerleşkede 5 fırın ve 24 sinirle dünyanın en büyük kapasiteli cam ambalaj üretim tesisi haline geldi. Tesisin toplam cam ambalaj üretim kapasitesi yaklaşık yıllık brüt 760 bin tona ulaştı. Son yatırımın faaliyete geçmesiyle birlikte Şişecam’ın global cam ambalaj üretim kapasitesi yıllık 3,3 milyon tona ulaştı” dedi.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici Eskişehir’de soğuk tamiri tamamlanarak ateşlenen cam mesken eşyası fırını hakkında, “Bugün Eskişehir’de açılışını yaptığımız yatırımlarımız yalnızca cam ambalaj alanıyla sonlu değil. Eskişehir Cam Konut Eşyası üretim tesisinde ikinci fırınımızın soğuk tamirini de yaklaşık 29 milyon dolar yatırımla tamamladık. Elde edilen ek kapasite, Şişecam’ı cam mesken eşyası üretiminde dünya liderliğine taşıdı. Yenilenen cam mesken eşyası fırını yıllık brüt 64 bin ton kapasiteyle hizmet verirken 246 şahsa de ek istihdam sağlayacak. Eskişehir’deki cam mesken eşyası üretim kapasitemiz ise yıllık yaklaşık brüt 190 bin tona ulaştı. Tüm bu yatırımlar sonucunda Şişecam’ın Eskişehir’de cam ambalaj ve cam mesken eşyası iş alanlarında ulaştığı konsolide üretim kapasitesi yaklaşık 1 milyon tonu buldu” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir