Sitelerde aidat kavgası büyüyor

Fahiş aidat fiyatları, site sakinlerinin reaksiyonuna neden oluyor.

Yeni yılın birinci haftasında bu kere maliyetlerdeki artışı münasebet gösteren site idareleri, artırım kararları aldı.

Güncellenen sayılarla kimi aidat fiyatları kiralara yaklaştı.

Küçükçekmece’deki bir sitede 2022 yılında 370 TL olan aidat, bu yıl 970 TL oldu. Site sakinleri, idare istifa sloganları atarak aidat artırımını protesto etti.

İstanbul Küçükçekmece’de site sakinleri hareket yaptı (Kaynak: DHA)

‘YÖNETİCİ BAŞINA NAZARAN ARTIRAMAZ’

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Hukuk Kurulu Üyesi Tayfun Üzülmez, “Site yöneticisi başına nazaran aidat artırmaz, artırmamalı da” dedi.

“Kat maliki, harcamaların gereksiz olduğu görüşündeyse, toplantıya katılarak, tutanağa şerh düşüp itiraz edebilir” diyen Üzülmez, “Kiracılar ise kat malikinden vekalet alarak, toplantıya katılabilir. Yasal olarak sulh hukuk mahkemesine, fahiş aidat bedeline karşı dava açabilir. Toplantıya katılıp itirazda bulunmazsanız, dava da açamazsınız” diye konuştu.

‘KAT MALİKİ İTİRAZ EDEBİLİR’

Üzülmez, Tüketici Konfederasyonu’na son vakitlerde çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, “Aidatın kira fiyatına yaklaştığı, geçen yıl bin lira olan aidatın bu sene 5 bin lira olduğuna ait şikayetler geliyor. Kat maliki harcamaların gereksiz olduğu görüşündeyse, toplantıya katılarak, tutanağa şerh düşerek itiraz edebilir. Yasal olarak sulh hukuk mahkemesine fahiş aidat bedeline karşılık dava açabilirler. Toplantıya katılıp itirazda bulunmazsanız, dava açamazsınız” dedi.

‘TOPLANTIYA KATILIP İTİRAZLARINI TUTANAĞA GEÇİRSİNLER’

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, bu ay site idarelerinin genel heyetlerinin yapıldığını, kat maliklerinin bu toplantılara kesinlikle katılması gerektiğini belirtti.

Ağaoğlu, “İçinde bulunduğumuz durumda en çok mağduriyeti yaşayanlar kiracılar zira, toplantılarda oy ve kelam söyleme hakkı yok. Kiralarla yarışan bir sayı karşılarına çıkıyor. Bu tıp aksiliklerin olmaması için kat malikleri ve konut sahiplerinden vekalet alan kiracılar toplantıya katılsınlar. Karşıt, lüks harcama varsa itirazlarını tutanağa geçirsinler. Öte yandan bir yıl boyunca hiç aidat arttırmayan sitelerin, yüzde 50-60 artırıma gitmeleri olağan karşılanabilir” diye konuştu.

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu

‘ÇADIRDA YATSAM DAHA UCUZ VE MANTIKLI OLUR’

Ümraniye’deki bir sitede oturan Celallettin Çakmak, “Şu anda aidatlarımız 2 bin lira civarında. Bu durumda 2 bin lira harcayıp çadır alsam, dışarıda yatsam daha ucuz ve mantıklı olur. İstanbul’da oturmasam, öteki kentte o parayla kiramı öderim. Bu aidat nereye gidiyor hesaplayamıyorum artık” formunda konuştu.

‘EV SAHİPLERİ DE KİRACILAR DA ÖDEMEKTE ZORLANIYORLAR’

Bir öbür site sakini Sezai Dinç, “Kendi sitemizde de, öteki sitelerde de duyduğuma nazaran artık kiralarla yarışan bir aidat var. Mesken sahipleri de kiracılar da ödemekte zorlanıyorlar. 2 bin lira civarında bir aidat veriyoruz. Daha evvel, bu paralarla taban ücretliler kirada oturuyorlardı. Zannedersem minimum fiyata yapılan artırımı aidata da yapacaklar” dedi.

‘AİDATLARDA 3-4 BİN LİRALIK FARK OLUŞACAK’

Tesis İdare Firması Müdürü Ali Karaboğa, “Halkalı, Esenyurt ve İkitelli’deki sitelerde aidatlar 11 bin lira civarlarındaydı. Yeni devirde bu fiyatlarda da artış olacak. 3-4 bin liralık fark oluşacak. Site sakinlerine kalem kalem alınan hizmet bildiriliyor. En kıymetlisi işçi sarfiyatları oldu. Taban fiyata yapılan artırım, otomatik olarak işçilere yansıdı. Bizim bakım mutabakatımız olan, asansör, kazan, kalorifer firmaları da artırım yaptı. Paklık gereci, ofis, elektrik, su, doğalgaz masraflarımız de var. Bu masraf kalemleri doğrultusunda bir bütçe oluşturuluyor, kat maliklerimizle paylaşılıyor, 15 gün içerisinde gelen itirazlar değerlendiriliyor” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir