Sterlin dolar karşısında son 37 yılın en düşük seviyesinde

İngiltere’de piyasa aktörleri daha fazla mali teşvik beklentileri nedeniyle İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) süratle artan enflasyonla gayret gayesine kuşkuyla yaklaşırken, tahviller düştü ve sterlin 37 yılın yeni en düşük düzeyine geriledi.

1992’DEN BERİ EN BÜYÜK ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in, hükümetin ekonomiyi vergi indirimi ve harcamalarla canlandırma planlarını ana sınırlarıyla paylaşmasından sonra 5 yıllık tahvil getirisi bilgilerin tutulduğu 1992 yılından beri en büyük artış olan 51 baz puanlık yükselişle yüzde 4,07’ye ulaştı. Sterlin de dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde düşerek 1985’ten beri en düşük düzeyini gördü.

“Tahvil getirilerinin yükselmesi ve sterlinin düşüşü çok telaş verici bir kombinasyon zira bu durum piyasaların İngiltere için risk primi olarak fiyatlandığına işaret ediyor” diyen Allianz Küresel Investors Portföy Yöneticisi Mike Riddell, “Bu İngiltere’nin enflasyonla çabadaki güvenilirliğinin tehlikede olduğunun net bir işareti” ifadelerini kullandı.

Öte yandan piyasa aktörleri BOE faiz artışlarına ait durumlarını güçlendirerek siyaset yapıcıların para siyasetini çok daha agresif biçimde sıkılaştırması gerektiğine yatırım yapıyorlar. Buna nazaran Kwarteng’in konuşması öncesi Kasım ayında 75 baz puan olan faiz artış beklentisi konuşma sonrası yüzde 80 ihtimalle 100 baz puan artırılacağı formunda fiyatlanıyor.

Liz Truss hükümeti, 1972’den bu yana İngiltere’nin en radikal vergi indirimi paketini hazırlayarak hem emekçi fiyatlarına hem de şirketlere uygulanan vergileri azalttı. Lakin stratejistler, artan borç yığınının İngiltere’yi açığını finanse etmek için dış sermaye akışlarına daha bağımlı hale getirmesi nedeniyle, bunun para ünitesi ve tahviller üzerinde diğer bir baskı oluşturmasından kaygı ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir