Su altında kalacak Yusufeli’de, yeni ‘villa köy’lere göç

Yeni yerleşim yerinde kamu binaları ve konutların akabinde köy halkı da ‘villa köy’ benzetmesi yaptığı, dağ eteklerindeki yeni köylerinde yöresel mimariyle yapılan 2 katlı villa tipi konutlarına taşınıyor. 

Türkiye sonlarında 410 kilometrelik uzunluğa sahip, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük ırmaklarından Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Şubat 2013’te atılan, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı Yusufeli Barajı’nda gövde inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatı ile ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin konut, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım toprağı, sular altında kalacak.

152 YILLIK TARİHİNDE 7’NCİ KERE TAŞINACAK

İlçenin yeni yerine taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp hafriyat ve 11 milyon metreküp dolgu ile 153 hektar alan elde edildi. 3 bölgede 10 etap halinde sürdürülen altyapı çalışmaları ile hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi üzere kamu binaları da tamamlandı.

Sular altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Etraflı, İşhan ve Meşecik köylerinde yaşayanlar için de dağların eteklerinde yeni yerleşim üniteleri kuruldu. 7 köyde, yöresel mimaride, 2’şer katlı çağdaş konutlar yapıldı. Toplam 520 köy meskeni, inşa edildi. 152 yıllık tarihinde 6 kere yerleşim yeri değiştirilen ve 7’nci sefer taşınacak ilçede büyük göç, yeni yılda tamamlanacak.

Baraj inşaatıyla birlikte merkez ile 7 köyün sular altında kalacağı Yusufeli ilçesinde, 10 bin kişinin yeni yerleşim alanlarına büyük göçü sürüyor. Yeni yerleşim yerinde kamu binaları ve konutların akabinde köy halkı da, ‘villa köy’ benzetmesi yaptığı, dağ eteklerindeki yeni köylerinde yöresel mimariyle yapılan 2 katlı villa tipi konutlarına taşınıyor. 

‘KÖY KAİDELERİNE NAZARAN DAHA GÜZEL’ 

Eşyalarını taşıdıkları yeni meskenlerinde paklık yapan köy sakinlerinden Serhat Köprülü, “Kendimize ilişkin paklığı yaptık. Eksiklikler bittikten sonra taşınacağız. Meskenin genel durumu hoş. Köy koşullarına nazaran daha hoş. Fiyatları yüksek. Tahminen konutun ederi var” dedi. Elmas Boz ise “Bazı eşyalarımızı getirdik. Konutu geziyoruz. Birtakım eksiklikler var. Onlar tamamlandıktan sonra taşınacağız. Konutumuzu beğendik, villa üzere evler” diye konuştu.

Hafız Küçükyar “Memleketimize baraj yapıldığından ötürü bizim meskenler suyun altında kalıyor. Paklık yapıyoruz. Yakında taşınmayı düşünüyorum. Güzeli Allah’tan. İnşallah daha düzgün olur” dedi.

Çevreli Köyü Muhtarı Hulusi Ocak da “Barajdan ötürü kamulaşan 3 mahallemize bir mahalle kurduk. 84 haneli bir mahallemiz vardı. Bu mahallemizde 3 mahalleden komşularımız var. Burada TOKİ tarafından biten meskenlerin noksanları tespit edilip, o tespitler giderilmeye çalışılıyor. Etraf düzenlenmesinde noksanlarımız var. Dikilen fidanlar kurudu. Kışa kadar taşınmak isteyen komşularımız var. Yeni köyümüz güzel uğurlu olur inşallah” tabirlerinde bulundu.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir