Taksim’deki bombalı saldırı davası başladı: Savunmalar alınıyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın birinci duruşması Marmara Cezaevi’nin karşısındaki duruşma salonunda saat 11.30 sıralarında başladı. Duruşmaya, Ahlam Albashır ile birlikte 15 tutuklu sanık salonda hazır edildi. 12 sanık ise tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Mahkeme başkanı hazırlanan iddianamenin Arapça çevirisinin sanıklara bildirim edilmediğini belirtti. Bu nedenle lider, sanık Ahlam Albashır’ın savunmasını iddianame eline ulaştıktan sonra yapabileceğini tercüman aracılığıyla söyledi. Albashır savunmasını bir sonraki celsede yapmak istediğini belirterek savunma yapmadı. Mahkeme başkanı diğer sanıkların savunmalarını almaya devam etti.

‘EYLEMİ YAPANLARLA ALAKAM YOKTUR’

DHA’nın haberine nazaran, duruşmaya 123 şikayetçiden 14’ü katıldı. Taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Ahlam Albashır’ın duruşmaya siyah başörtü ile siyah kıyafet ve gri etek giydiği görüldü. Duruşma sanıkların kimlik tespitinin yapılmasıyla başladı. Sanık Albashır kimlik tespitinde kendini boşanmış ve hiç okula gitmemiş olarak tanıttı. Ahlam Albashır, okumayı bildiğini lakin yazmayı bilmediğini belirtti. Öteki sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının akabinde sanık savunmalarının alınmasına başlandı.

Firari Khalil Manje Hussein ve Bilal Elhacmaos’un yurt dışına çıkışını sağladığı savıyla yargılanan Ammar Carkes, ‘’Khalil ile yüz yüze görüşmedim onunla yaklaşık 7-8 ay çalıştık. Sonra göçmen kaçakçılığı yaptığını öğrendim. Vilayet dışına olan seyahatler daha çok getirisi olduğu için onları tercih etmeye başladım. Khalil daima numara değiştiriyordu. Edirne’ye ulaştırmamı istedi bireylere telefon ve sim kartı almamı istiyordu. Olaydan 5-6 gün evvel Khalil beni aradı. Bir erkek ve bayanı Edirne’ye götürmemi telefon ve sınır almamı istedi. Olay günü ’İstanbul’a gelen bayan ve erkeği al götür’ dedi. Gittiğimde erkek bir şahıs geldi. Eşyalarını otomobile koydu Khalili aradım ‘Erkek geldi fakat bayan yok’ dedim. Bayanın gelmesi biraz gecikeceğini söyleyerek onu götürmemi istedi. Erkek şahsı Edirne’ye ulaştırdım. Dönüş yolundayken kardeşim aradı. Ahlam’ı meskene getirdiğinden bahsetti. Meskene geldiğimde yabancı bayanı gördüm ona ‘Khalili’in gönderdiği sen misin’ dediğimde ‘Evet’ dedi. Kızın elbiselerinden koku geliyordu. Kardeşimden değiştirmesi için elbise vermesini istedim. Haberlerde patlama olayı çıktı. Şebeke olmadığı için kimin yaptığını görmedim. Sonra Ahlam’ın fotoğrafını gördüm ve Khalil’e gönderdim ‘Bu kız mı’ diye sordum. ‘Bu kız o elinden ne gelirse ondan kurtul’ dedi. Ben Allahtan korkarım, kimseyi vurmam. Kız bizim evdeyken sağlıklı düşünemiyordum. Kızın yanında ziyan verecek bir şey olup olmadığından telaşlıydım. On dakika sonra polis gelip hepimizi gözaltına aldı. Aksiyonu yapanlarla alakam yoktur. Ben yalnızca kaçakçılık cürmünü işledim’’ diyerek başka tüm suçlamaları reddetti.

‘HERHANGİ BASKI OLMADAN KIZIN YERİNİ SÖYLEDİM’

Ahmed Carkes savunma yapmak istediğini söyleyerek, ‘’2014 yılında kaçak yollarla girdim. 9 yıldır İstanbul’dayım. Kardeşim Ammar korsan taksi yapar, ben de iki ay kadar onunla çalıştım. Khalil Manje Hussein ile kardeşim aracılığıyla tanıştım. Bağlantı yalnızca telefon üzerindendi. Olay günü Khalil aradı, Esenler’de bir şahsın olduğunu gidip almama söyledi. Arkadaşımın aracını emanet olarak aldım Khalil bana pozisyon gönderdi, gittim. Yoldayken Khalil aradı ‘Alacağın kişi ailevi sebeplerden ötürü ailesinden kaçıyor’ dedi. Khalil ‘Edirne’ye ulaştırabilir misin?’ diye sordu. Gidemeyeceğimi söyledim. Khalil bana diğer araç sordu olmadığını söyleyince kızın güvenecek kimsesi olmadığını söyleyerek meskende konuk etmemi istedi. Ahlam’ın kaçak olarak ülkeye girdiğini, kimliği olmadığını öğrendik, bu sebeple konutumda kalmasını kabul ettim. Daha sonra konuta geldim, aileme Ahlam’ın ailesinden kaçtığını yarın gideceğini söyledim. Annem de kabul etti. Khalil arayarak telefonu sordu. Bende ’Kızın elinde’ dedim. Tekrar aradı ‘Telefonu kırman lazım’ dedi. Khalil’in yasak işler yaptığını bildiğimden yakalanmamak için yaptığını düşündüm. Ahlam’la hiç oturmadım, ondan hiç şüphelenmedim. Oradan çıkıp kahveye gittim. Daha sonra polislerin kullandığım aracı aldığını öğrendim, daha sonra polisler geldi karakola götürdüler, sebebini bilmiyordum. Karakola gittiğimde bana Ahlam’ın fotoğrafını göstererek Taksim’de patlama gerçekleştirdiğini söylediler. Rastgele baskı olmadan kızın yerini söyledim‘’ dedi. Mahkeme başkanı duruşmaya 1 saat orta verdi. Ortanın akabinde savunmaların alınmasına devam edilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir