TİD: Türkiye kendi Yapay Zeka Yasası’nı oluşturmalı

İSTANBUL (İGFA)- Avrupa Parlamentosu, Avrupa Yapay Zeka Maddesi’ni onayladı. Yasa, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını teşvik etmeyi ve insan haklarını müdafaayı hedefliyor.

Prof. Dr. Turhan Menteş, yaptığı yazılı açıklamada, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını teşvik etmeyi ve insan haklarını muhafazayı amaçlayan bu yasanın Türkiye’deki düzenlemeler için bir kılavuz olabileceğini vurguladı. Turhan Menteş, Türkiye’deki yapay zeka kullanımı ve düzenlenmesiyle ilgili tartışmaların devam edeceğini belirterek, Avrupa Yapay Zeka Maddesi’nin yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamayı amaçladığını söz etti. Menteş, TİD’in insan haklarının yapay zeka teknolojisiyle uyumlu bir formda korunmasını desteklediğini lisana getirdi. Menteş, “Günümüzde yapay zekanın toplumda bir tesiri olup olmayacağı sorusu tartışılmamaktadır. Tartışılması gereken soru bu olumlu ya da olumsuz tesirin kim tarafından, nasıl , nerede ve ne vakit hissedileceğidir.” dedi.

Türkiye’deki yapay zeka teknolojisinin kullanımı ve düzenlenmesi konusundaki tartışmaları gündeme getirmeye devam edeceklerini belirten Menteş, “Avrupa Yapay Zeka Yasası“, yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamak için insan haklarını muhafazayı amaçlamaktadır.” dedi.

Türkiye’de güçlü düzenlemelerin ve tesirli siyasetlerin hayata geçirilmesinin değerine dikkat çeken Menteş, data muhafaza ve zımnilik düzenlemeleri, etik ve sorumluluk unsurları, endüstriyel düzenlemeler, inovasyon teşvikleri ve dayanaklar ile milletlerarası işbirliği ve standartlar üzere beş ana mevzuda düzenlemelerin gerekliliğine vurgu yaptı. Bu düzenlemelerin, yapay zeka teknolojilerinin inançlı, etik ve sorumlu bir formda kullanılmasını sağlamak hedefiyle oluşturulması gerektiğini savunan Menteş, yazılı açıklamasında, “İşletmeler, bu düzenlemelere uyumlu bir biçimde yapay zeka teknolojilerini kullanmalı ve geliştirmelidir. Yapay zeka teknolojisinin etik ve inançlı kullanımını sağlamak için güçlü düzenlemeler ve tesirli siyasetlerin hayata geçirilmesi kıymetlidir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir