Toplu iş sözleşmesinde mutlu son! Kartepe Belediyesi’nde en düşük maaş 15 bin TL oldu

Kartepe Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası ortasında süren Toplu İş Kontratında yapılan görüşmeler sonuçlandı. 650 işçisi ilgilendiren toplu iş kontratında en düşük yevmiye fiyatı 515 TL, en düşük net maaş ise 15 bin TL oldu.

YEVMİYE FİYATLARI NE KADAR OLDU?

1 Ocak 2023 – 31 Aralık 2024 tarihleri ortasında geçerli olacak olan toplu kontrata nazaran; 334 TL’nin altında olan yevmiyeler 515 TL’ye, 386 TL olanlar 634 TL’ye yükseltildi.

İKİ BAYRAMDA TOPLAMDA 8 BİN TL İKRAMİYE

Haftalık çalışma saati 40 saate düşerken, tatil günlerinde çalışma fiyatları düzenlendi. Cumartesi günü bir yevmiye olarak kalırken, Pazar günü mesaisi iki yevmiye olarak belirlendi. Toplu İş Kontratına nazaran bayram ikramiyeleri de Ramazan Bayramı için 3 bin TL, Kurban Bayramı için 5 bin TL olarak belirlendi.

“İŞÇİMİZİN KAZINIMLARI İYİ OLSUN”

Toplu kontratla ilgili Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Yapılan TİS görüşmelerinde memnun sonuca ulaştık. Sürecin başından itibaren emek veren sendikalarımıza, emekçi ve patron temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Çalışanımız kazandıkça Kartepemiz kazanacak. Emekçi kardeşlerimin yüzünün gülmesi, memnun olması bizim için kıymetliydi. Çalışma arkadaşlarımız için değerli bir kazanım sağlanmış oldu. Güzel, uğurlu ve bereketli olsun inşallah” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir