TTB Merkez Konseyi üyelerine soruşturma açıldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu üyeleri hakkında 23 Aralık’ta soruşturma açıldığı öğrenildi. TTB’nin Ankara’da bulunan üyelerinin söz vermek için savcılığa gittiği, lakin tabir talebinin savcılık tarafından reddedildiği kaydedildi.

TTB tarafından yapılan açıklamada,  “Soruşturma evrakı açıldığı bilgisi 26 Aralık Pazartesi günü sabah saatlerinde tarafımızca tesadüfen öğrenilmiştir. İçeriğine dair kısıtlılık kararı olduğu belirtilen soruşturmayı açan savcı, TTB Merkez Kurulu Liderimiz Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkındaki soruşturmayı açan savcıdır. Bunun üzerine 27 Aralık Salı günü öğlen saatlerinde Ankara vilayetinde ikamet eden Merkez Kurulu üyelerimiz TTB Hukuk Ofisi avukatlarıyla birlikte savcılığa gitmiş, söz için hazır olduklarını iletmiştir. Buna rağmen söz verme talepleri savcılık tarafından kabul edilmemiştir” denildi.

TTB olarak tüm faaliyetlerinin aleni olduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Biz, bu kurguyu ne yazık ki liderimizin tutuklanmasında da yaşadık. Hukuksuz isimli süreçler yürütülerek biz tabipler üzerinden yeni bir dehşet iklimi yaratılmasına müsaade etmeyeceğiz. TTB olarak tüm faaliyetlerimiz alenidir ve savunamayacağımız hiçbir şey yoktur.

“Asıl emel, TTB’yi susturmak”

11 Merkez Kurulu üyesi hakkında açılan soruşturma evrakı göstermiştir ki; problem ne yalnızca Dr. Şebnem Korur Fincancı ne de rastgele bir Merkez Kurulu üyesidir. Asıl maksat çok açıktır: Kabahat yaratarak TTB’yi susturmak.

İktidar etraflarının, son günlerde seçilmişlere yönelik tahammülsüzlüğünü gözler önüne seren yargı kararlarına bir yenisinin daha eklenmesinin yolunun hazırlandığını görmekteyiz. 100 binin üzerinde doktorun üyesi olduğu TTB’nin yasal seçilmiş organı olan Merkez Konseyi’ne yönelen bu tavır, iktidar etraflarının kaygısının seçilmişlerle olduğunu bir kere daha göstermektedir.

Herkesin bilmesini isteriz: TTB’ye inanmış her tabip yeri geldiğinde bir Merkez Kurulu üyesi üzere inisiyatif almıştır/alacaktır. Nasıl ki liderimiz özgürlüğünden alıkonulduğunda TTB’nin faaliyetleri durmak bir tarafa hızlandıysa, TTB Merkez Konseyi’ne yönelecek müdahaleler de tıpkı halde sonuçlanacaktır.

Susmayan, bu örgütlü berbatlıktan korkmayan bizler, ‘giderlerse gitsinler’ diyenlere inat, TTB, tabip odaları bütünlüğü ve Merkez Kurulu olarak buradayız. Hekimlik Andımızda topluma kelam verdiğimiz üzere: Tehdit ediliyor olsak bile, tıbbi bilgimizi, insan haklarını ve ferdi özgürlüklerini çiğnemek için kullanmayacağımıza, Kararlılıkla, özgürce ve onurumuz üzerine, ant içeriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir