TTB yönetiminin düşürülmesi istemiyle açılan davada reddi hakim talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, terör örgütü PKK ile irtibatlı bir televizyonda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yönelik sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul’da gözaltına alınan Fincancı, 27 Ekim’de Ankara’da sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı. Soruşturma sonunda Fincancı hakkında terör örgütü propagandası yapmak kabahatinden 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle açılan dava Ankara 4ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yetkisizlik kararı verilerek İstanbula gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıyeten, Fincancı ve TTB Merkez Kurulu üyelerinin vazifeden alınmaları talebiyle bir davaname hazırlayarak, Ankara 31nci Asliye Hukuk Mahkemesinde gönderdi.

REDDİ HAKİM TALEBİNİ ÜST MAHKEME KIYMETLENDİRECEK  

Savcılığın talebiyle Ankara 31nci Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın bugün görülen ön inceleme duruşmasına, misyondan alınması istenen kurulun kimi üyeleri ile avukatları katıldı.

Duruşmayı, kimi CHP ve HDP milletvekilleriyle Dünya Tabipler Birliği temsilcisi de izledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı davanamenin özetinin okunmasının akabinde kelam alan TTB Merkez Kurulu üyelerinin avukatları, başsavcılığın duruşmayı takip etmemesi nedeniyle evrakın süreçten kaldırılmasını istedi.

Talebi pahalandıran hakim, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda başsavcılığın duruşmalara katılmasını emredici bir karar bulunmaması nedeniyle avukatların istemini reddetti.

“HUKUKA AYKIRI”

Davanamede TTB Merkezi Kurulu Başkanlığı ve Şebnem Korur Fincancı’nın hasım olarak gösterildiğini, ama davanamenin düzenlendiği tarihte kimlerin Merkez Kurulu üyesi olduğuna dair bir tespitin yapılmadığını bildiren avukatlar, vazifesine son verilmesi istenen bireylerin kelam haklarının ihlalinin hukuka karşıtlık teşkil edeceğini öne sürdü.

Avukatlar, bu nedenle davanın yöntemden reddine karar verilmesini talep etti. Hakim, bu talebi de reddetti. Fincancı’nın avukatı Oya Meriç ise TTB Merkez Kurulu Liderinin, konsey üyeleri içinden seçildiğini, bu nedenle müvekkilinin misyondan alınmasına yönelik müstakil bir talebin ileri sürülemeyeceğini söyledi ve metoda ait itirazda bulundu.

Avukat Meriç’in itirazının da reddi ve duruşmada tahkikat etabına geçileceğinin belirtilmesi üzerine kelam alan avukatlar, eşitlik prensibine muhalif hareket ettiğini öne sürdükleri hakimin reddini istedi. Reddi hakim talebi üzerine mahkeme, ret talebinin incelenmesi için mütalaa evrakının bir üst mahkemeye gönderilmesine hükmetti ve davayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir