Tüketiciye müjde… Bozulan aleti nerede tamir ettireceğim kabusu sona eriyor! Garanti koşulları değişiyor…

Avrupa Birliği yakın vakitte milyonlarca insanın hayatını ve binlerce teknoloji şirketini etkileyecek bir karara imza atmaya hazırlanıyor. AB üyesi ülkelerde teknolojik eserlerin garanti şartları değişecek. Mevcut durumda 5 yıla kadar olan temin ve tamir mühleti 10+ yıla çıkacak.

Shiftdelete.net’in haberine nazaran AB’de teknolojik eserler için uygulanmak istenen yeni garanti şartları, üreticilerin satın alınma tarihinden itibaren eserleri 10 yıl boyunca tamir etmeleri kuralını getiriyor. Bu ayrıyeten garanti mühleti altındaki aygıtların yahut modüllerinin değiştirilmesi yerine tamir edilmesi gerektiği manasına geliyor. Münasebetiyle yanlışlı aygıtların üreteceği atığı en düşük düzeye indirecek.

Yeni uygulamanın ana odağı donanım/parça üreticilerinin garanti müddeti dolmuş olsa bile müşteriler talep ettiği sürece 10 yıl içerisinde tamir hakkı sunmak zorunda kalması. Burada yalnızca mesken aletlerinden değil, birebir vakitte telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere öbür tüketici elektroniği ve araba üzere öbür ürünlerden de bahsediyoruz.

Avrupa Birliği mevzuatı ile ahenk sağlama emeliyle gözetilen çalışmalarda, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da çeşitli değişiklikler yapılmış ve AB mevzuatlarına ahenk sağlanmıştı. Münasebetiyle tamirat hakkı teklifi konusunda AB’nin kararı Türkiye’yi de bağlayıcı olacak.

Tıpkı ABD üzere şimdi de Avrupa Birliği, gelişen teknolojide rekabetçi bir pozisyonda olabilmek için çip üretimi yasası geliştiriyor.

İlgili tasarı ayrıyeten eserlerini tamir ettirmek isteyen tüketicilerin işini kolaylaştıracak bir “tamir buluşma platformu” davetinde bulunuyor. Fakat, Right to Repair (yasanın adı) koalisyonu, yeni direktifin üniversal tamir hakkı talep etmesi gerektiğini söylediği için bu yeni teklifi eksik kalmış, kaçırılmış bir fırsat olarak görüyor.

Yeni tasarıyla ilgili en büyük kaygı, tamir maliyeti hakkında hiçbir şey söylemiyor oluşu. Bu da yedek modül ve tamir maliyetlerinde fiyat spekülasyonu görebileceğimiz ve buna bağlı olarak bir eseri tamir etmek yerine yenisini almanın daha ucuz olabileceği manasına geliyor.

Bu senaryoda aygıt büsbütün hurdaya ayrılacağı için tasarının bir manası kalmıyor. Lakin vakit içerisinde ilgili tasarı detaylandıkça bu tip hususlar şekillenecek ve bütün ülkelerin imza atmak isteyeceği bir teklif ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir