Türkiye’nin en büyük lise kampüsü ortaya çıktı

İSTANBUL (İGFA) – Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Esenyurt Orhangazi Mahallesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle temeli atılan ve üretimi devam eden Esenyurt Lise Eğitim Yerleşkesi inşaatındaki çalışmaları inceledi.

Bakan Tekin, kampüste 5 Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, kız öğrenci yurdu, erkek öğrenci yurdu, bilim ve sanat merkezi, planetaryum, konferans salonu, amfi tiyatro, açık ve kapalı spor salonları, kütüphaneler, ibadethaneler ve atölyelerin yer alacağını kaydetti.

Bakan Tekin, “Bu dev yerleşkenin, bilgi ve pahalarla donanacak Esenyurtlu evlatlarımıza güzel olmasını diliyorum. En hoş geleceği eğitimle ve birlikte inşa edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Bu ortada Esenyurt’ta ülkenin en büyük lise yerleşkesinin tüm bloklarının kaba inşaatının yüzde 91’i tamamlanırken, yaz aylarında doğal gaz ve yerleşim öncesi son testlerin yapılmasının akabinde yerleşkenin tüm bloklarında 2024-2025 periyodunda eğitim öğretime başlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Taşınması ve açılması planlanan okulların sayısına nazaran, Esenyurt Lise Eğitim Yerleşkesi’nde 12 bin 648 öğrencinin eğitim alması ve 473 öğretmenin vazife yapması planlanıyor.

Öğrenci yoğunluğunun fazla olduğu mahallelerden yerleşkeye taşınacak liselerin yerine açılacak yeni ilkokul ve ortaokulların, bölgenin derslik gereksiniminin karşılanmasına, sınıf mevcutlarının daha da azalmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir