Twitter, Trump’ın eski danışmanı Flynn’in hesabını tekrar kullanıma açtı

Sosyal medya platformu Twitter’a 2 yıl sonra geri dönen Flynn, birinci paylaşımında, Elon Musk’a teşekkür etti.

Flynn, “Beni geri getirmek için güçlü sesleriyle takviye veren herkese teşekkür ederim! İlah Amerika’yı korusun!” sözlerini kullandı.

6 Ocak 2021’deki Kongre baskınının ikinci yılında Twitter’a geri dönen Flynn, baskının nedeni olan 2020’deki ABD başkanlık seçimlerinde hile tezlerinin önde gelen destekçilerinden biri olarak biliniyordu.

Emekli general ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ın danışmanı Flynn’in hesabı, Trump destekçilerinin Washington’daki ABD Kongresi’ne baskın düzenleyerek polis ve güvenlik güçleriyle çatışmasından iki gün sonra kalıcı olarak kapatılmıştı.

RUSYA İLE İLİŞKİSİ

Rusya’nın siber akın yoluyla ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği teziyle başlatılan soruşturmada, özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında vazife almış kimi bireylerin Ruslarla ilgileri odak noktası olmuştu.

Trump’ın seçim periyodunda de yakından çalıştığı Flynn, misyona gelmeden evvel Rus yetkililerle görüştüğü savlarının akabinde yapılan baskılar sonrasında 13 Şubat 2017’de Ulusal Güvenlik Danışmanlığı vazifesinden ayrılmıştı.

Flynn, Aralık 2017’de hakkında açılan soruşturma kapsamında özel savcılıkla mutabakat yoluna giderek Rusya’nın eski Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmeler konusunda FBI’a palavra beyanda bulunduğunu kabul etmişti.

Avukatları, Ocak 2020’de, Flynn’in Rusya soruşturması çerçevesinde FBI’a palavra beyanda bulunduğu argümanıyla ilgili verdiği ifadeyi geri çekmek için harekete geçmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir