Yabancı Kuruluşlardan Peş Peşe Açıklamalar: Dolar/TL Ne Olur?

Yabancı yatırım ve kredi derecelendirme raporları için epeyce bereketli geçen bir haftayı geride bırakırken, seçim sonrası yükseleceği beklentisi fısıltı gazetesinin manşetine taşınan dolar/TL’de öne çıkan düzey dikkat çekti. Türkiye’nin kredi notunu kıymetlendiren S&P’den de dolar vurgusu geldi.

Bank of America, geçen gün yayımlanan raporuyla tüm dikkatleri üzerinde toplarken, malum piyasalarda dikkat müddeti çok uzun olmuyor.

Kurumun 30 Mart tarihli eski TÜSİAD Başekonomisti Zümrüt İmamoğlu’nun da ortalarında olduğu analistlerin imzasını taşıyan raporunda, cari istikrar üzere datalarla hesaplanan Dolar/TL’de adil kıymet düzeyi 24 olarak açıklanmıştı. 

Bir de ekleme yapılmıştı: 

Genelde para üniteleri adil kıymetlerinin üzerinde süreç görürler. 

Fitch de yaptığı açıklamalarda, dün bankaların sarsıntı nedeniyle çok etkilenmesini muhtemel bulmazken, sonraki günkü toplantıda seçim sonrası için kur riskine işaret etti.

Fitch Ratings EMEA (Europe, the Middle East and Africa/Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Kıdemli Yöneticisi Erich Arispe, online seminerdeki konuşmasında 14 Mayıs’ta seçimden sonra vazifeye gelecek idarenin birinci görevinin döviz piyasasındaki riskleri yönetmek olacağını öngördü.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P 31 Mart cuma gecesi yaptığı Türkiye değerlendirmesinde, kredi notunu değil lakin görünümünü düşürdü. Görünümü düşürmek demek sonraki toplantılarda notun düşmesi manası da taşıyor.

S&P Global’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin uzun periyot kredi notu ‘B’ olarak teyit edilirken, görünüm ‘durağan’dan ‘negatif’e revize edildi. 

S&P, negatif görünümün, Türkiye’nin kredibilitesine yönelik savunulamaz olarak kabul ettikleri nakdî, mali ve ekonomik siyaset ortamlarından kaynaklanan riskleri yansıttığını belirtti.

Kurum değerlendirmesinde, 2022 yılı için açıklanan düşük kamu açığına karşın, Türkiye için öteki genel kamu kesimi risklerinin artığını belirtti.

S&P, zelzele felaketleri sonrası tekrar yapılanmanın, Türkiye’nin GSYH’sinin yüzde 12’si kadar finansman gerektireceğini öngörüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin notu ile ilgili olumlu ve olumsuz senaryolar da açıkladı.

Olumsuz senaryoda, Türkiye’nin finansal istikrarı yahut kamu maliyesi üzerindeki baskının daha da artması durumunda, potansiyel olarak yenilenen kur bedel kaybıyla irtibatlı olarak notların düşürülebileceği belirtildi. 

Olumlu senaryodaysa, para ve finans kesimi siyasetlerinin öngörülebilirliği ve aktifliği artarken, başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net döviz rezervleri olmak üzere, ülkenin ödemeler istikrarı konumu güçlenirse notların yükseltebileceğine işaret edildi.

S&P de öbür kurumlara katılarak dolar/TL iddiasında bulundu. 2023 sonunda dolar/TL için 24 TL öngörülürken, gelecek yıl sonunda ise 27 TL varsayımı açıklandı.

S&P Küresel, Türkiye’nin bu yıl büyümesini yüzde 2,1 beklerken, işsizlik oranı için yüzde 11,5, enflasyon için ise yüzde 44,6 düzeyi bekleniyor. Enflasyonda 2024’te yüzde 22,4, 2025 yılında da yüzde 12,0 düzeyleri varsayım edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir