Yargıtay, eşini yakarak öldüren kocaya verilen müebbet hapsi onadı

Kayseri’de, kayıp ihbarı yaptığı eşi Fatma Birgül Yalçınkaya’yı (52) televizyon programlarına çıkıp, arayan ve akabinde yakarak öldürdüğü argümanıyla tutuklu yargılanan personel Osman Yalçınkaya’ya (59) verilen müebbet mahpus, Yargıtay tarafından onandı. 

Cinayet Ofis Amirliği takımları, yapılan araştırmaların akabinde emekli belediye emekçisi Osman Yalçınkaya’yı gözaltına aldı. Yalçınkaya, sorgusunda, eşini metruk binaların bulunduğu alanda yakarak öldürdüğünü itiraf etti. Tutuklanarak cezaevine yollanan Yalçınkaya’nın ‘canavarca yahut eziyet çektirerek eşi taammüden öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mahpusu talep edildi. 

İfadesini değiştirdi

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, emniyette baskı gördüğünü ve verdiği tabirini kabul etmediğini söyleyen sanık Osman Yalçınkaya, “Eşim Alzheimer hastasıydı. 20 gün ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde yattı, daha sonra meskene getirdik. İlaçlarını kendi ellerimle içirdim. Bakımını yaptım. Parka gideceğini söyledi. Aşağı indiğim de parkta yoktu. Polisi arayıp, söz verdik lakin bulamadık. Temmuz ayında yanık bir cesedin eşime ilişkin olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alındıktan sonra bana azap yaptılar. Kendime geldiğimde kabulleneceğimi söylediler ben de ne getirseler imzaladım. Ben de ‘Eşimi meyyit bulduğumu kabahat bana kalır diye cesedini yaktığımı’ söyledim. Öldürmedim, yakmadım. Cesedini gizlemedim. 3 gün boyunca meskene gelmedim. İftar çadırlarını aradım” dedi. 

Mahkeme heyeti, sanık Yalçınkaya’yı, ‘canavarca yahut eziyet çektirerek eşi taammüden öldürmek’ suçundan müebbet mahpus cezasına çarptırdı.

Yargıtay kararını verdi

Sanık Osman Yalçınkaya’nın avukatı ile davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının itirazı üzerine belge, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Bölge Adliye Mahkemesi’nin de hukuka uygun bulmasının akabinde evrak, temyiz edilerek bu defa Yargıtay’a gönderildi. Dosyanın geldiği 1’inci Ceza Dairesi, müebbet hapis cezası alan Osman Yalçınkaya ile ilgili kararını açıkladı. Ceza Dairesi, sanık hakkında verilen cezaya yapılan itiraz taleplerinin yerinde görülmediğine vurgu yaparak, temyiz müracaatının temelden reddine karar verdi. Ceza Dairesi, mahallî mahkeme ve istinaf mahkemesinin kararında adaba ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın bulunmadığını, kanıtlarda ve süreçlerde de eksik olmadığını, cezaların yasal bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Ceza Dairesi’nce onama kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir