Yeşil Sol Parti’de kongre için hedef eylül ayı

ANKARA – Seçimlerden sonra ortaya çıkan sonuçlara ait kapsamlı bir kıymetlendirme süreci başlatan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tüm şuralarında özeleştiri ve yine yapılanma tartışmaları başladı.

Bu süreç devam ederken Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın gerçekleştirileceğini duyurduğu büyük kongrenin teknik süreçleri ve tarihi de tartışılmaya başlandı. Parti yetkilileri inanılmaz büyük kongre tarihinin parti konseyleri ve il-ilçe örgütleri ile yapılacak toplantıların sonucunda netleşeceğini söz ederken Meclis’in açılacağı 1 Ekim’den evvel kongre sürecinin tamamlanmasının arzulandığı kaydediliyor.

HEDEF EYLÜL’DE KONGRE

HDP, yaz boyunca yapılacak toplantılar ve düzenlenecek konferanslarda seçim sonuçlarındaki eksikliklerden partinin siyaset yapma biçimine, yine yapılanmaya uygun inşa edilecek yeni kurumsal düzeneklerden örgütlenme prosedürüne kadar pek çok başlığı tartışacak. Bu çerçevede partinin bileşen hukukunun tekrar kıymetlendirilmesi, kurulan, kurulacak ittifaklarla münasebetlerin de masaya yatırılması bekleniyor. Tüm bu tartışmaların tamamlanması ve karşılık aranan sorulara ortak karşılıklar bulunmasının akabinde eylül ayında kongrenin gerçekleşmesi hedefleniyor.

HDP DEĞİL YEŞİL SOL KONGRESİ

HDP için karşılığı aranan bir soru da kongreye hangi partinin çatısı altında gidileceği. Seçimlere HDP’nin kapatılma riski sebebiyle bileşeni olan Yeşil Sol Parti çatısı altında giren HDP’nin kongre için de tıpkı yolu işletmesi masadaki en güçlü seçenek. Münasebetse kapatma davasındaki bilinmezliğin ve kapatılma riskinin hâlâ devam etmesi.

YEŞİL SOL VE HDP, KONGRE GÜNDEMLİ ORTAK MYK DÜZENLEYECEK

HDP’de planlamalar bu doğrultuda ilerlerken Yeşil Sol Parti ile kongre gündemli müzakereler de başladı. HDP yetkilileri bu bahisteki temel karar vericinin Yeşil Sol Parti olduğunu kaydederken Yeşil Sol Parti idaresi de seçim öncesinde olduğu üzere kongre sürecinde de dayanışmacı ve kolaylaştırıcı tavrın süreceğini fakat bu mevzudaki müzakere sürecinin şimdi tamamlanmadığını söz ediyor. Yeşil Sol Parti’nin 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten yöneticiler, parti yapısında esaslı değişiklikleri getirmesi beklenen bir kongre için tartışmaların çok boyutlu yürütülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

İki partinin yöneticileri, kongre sürecini tartışmak üzere bugün ortak bir MYK toplantısı düzenleyecek. Kongre sürecine ait tam mutabakat oluşur oluşmaz da iki partinin yetkililerinin misyon alacağı bir “kongre hazırlık komisyonu” kurulması planlanıyor.

Yeşil Sol Parti’nin harika kongresi 16 Ekim 2022’de gerçekleşmiş, Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın Eş Sözcü olarak seçilmişti. Yeşil Sol Parti için eylülde yapılması planlanan bir kongre, son kongrenin üzerinden 2 yıl geçmemiş olduğu için “olağanüstü” sıfatını taşıyacak. Siyasi partilerin olağan büyük kongrelerinde yasa gereği vilayet ve ilçe kongrelerinin tamamlanmış olması gerekirken harikulâde kongrelerde ise bu mecburilik bulunmuyor. Bir evvelki kongre için tamamlanmış olan vilayet ve ilçe kongreleri kâfi sayılırken kongreden sonra eksik olan vilayet ve ilçe kongrelerinin tamamlanmasına imkan sağlanıyor.

EŞBAŞKAN, İDARE VE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Yeşil Sol Parti ile kongreye gidilmesi halinde kongrede eş genel başkan ve parti meclisi seçimlerinin yapılmasının yanı sıra yaz boyunca yürütülecek tartışmalarda ortaklaşılan yenilikler için parti tüzüğünde düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Parti içinde kurulması beklenen yeni düzenekler, bileşen siyasi partilerle işletilen hukuk ve örgütsel yapıya dair mümkün düzenlemelerin bir kısmının tüzük değişikliğini gerektirebileceği söz ediliyor. Bunların yanı sıra HDP’nin tüzüğünde olan fakat Yeşil Sol Parti’nin tüzüğünde olmayan ve HDP geleneğinin vazgeçilmezi kimi hususların de bu kongrede Yeşil Sol Parti tüzüğüne eklenmesinin gündeme alınabileceği tabir ediliyor.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEMDE

Kongre gündeminde olması beklenen bir diğer mevzu da partinin isim değişikliği. Seçim sürecinde Yeşil Sol Parti isminin seçmende baş karışıklığı ve aidiyet eksikliği yarattığı tespiti yapılan partinin kongresinde HDP ve öncülü siyasi partilerin isimlerini hatırlatan bir ismin benimsenmesi ve isim değişikliğine gidilmesi muhtemel. Yeşil Sol Parti yetkilileri, isim değişikliği üzere “radikal” kimi düzenlemeler tartışılırken Yeşil Sol Parti’nin politik çizgisi ve çizgisinden vazgeçilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

SANCAR VE BULDAN HDP’DE

Yeşil Sol Parti ile gidilmesi mümkün kongreye ait süreç ilerlerken HDP ile ilgili tüm süreçlerdeyse Eş Genel Liderler Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın temsiliyeti sürecek. Meclis’e giren 57 Yeşil Sol Parti milletvekilinin bilakis Meclis’te HDP milletvekili olarak misyon alan Buldan ve Sancar, Anayasa Mahkemesi’nin gündeme alması halinde kapatma davasında HDP ismine savunma yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir