Yunan basını: Erdoğan ülkesini dünyanın en büyüklerinden biri yapacak

Türkiye’nin vizyonunu anlatan Erdoğan’ın açıklamaları, Yunanistan kamuoyu tarafından da yakından takip edildi. Yunan basınından gazeteler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ayasofya’yı, tekrar cami olarak hizmete açmış olmamız bile global vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir büyük meydan okumadır.” açıklamasına dikkati çekti.

ERT televizyonu, “Erdoğan, yeni Osmanlı vizyonunu tanıttı” başlıklı haberinde, Ayasofya’nın yıllar sonra tekrar mescide dönüştürülmesiyle ilgili konuşmayı aktardı.

Ayrıca Türkiye’nin siyaset, iktisat, teknoloji, askeri ve diplomasinin her alanında dünyanın en büyük 10 devletinden biri haline getirilmesi maksadına vurgu yapıldı.

THE STANDARD: ERDOĞAN MEYDAN OKUYOR

The Standard, “Erdoğan, meydan okuyor: 21. yüzyıl Türkiye’nindir. Ayasofya’yı tekrar cami olarak açtık” şeklindeki sözleri ön plana çıkardı. Erdoğan’ın “Ayasofya’yı Sultan Fatih’in vasiyeti doğrultusunda cami olarak tekrar açmamız bile global vesayete karşı bir meydan okumaydı” biçimindeki açıklamasına yer verildi. Yaklaşık 2 saat süren konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhuriyet’in 99. yılına vurgu yaptığı kaydedilerek, açıklamasının şu kısmı paylaşıldı:

“Osmanlı ile birlikte milletimizi tarihe gömmek isteyenler, Çanakkale’de olduğu üzere direkt karşımıza çıkamamış, Anadolu’yu işgal etmeye kalkışmışlardır. Milletimiz, savaşların yükü altında, zaferi getiren ulusal çabayı başlatmıştır.”

“AYASOFYA’YA ATIFLAR, YUNANİSTAN’A MESAJLAR”

Bir öbür yayın kuruluşu “in.gr” adlı internet sitesi, “Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye’nin yüzyılı, Ayasofya’ya atıflar ve Yunanistan’a mesajlar” başlığını kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ayasofya’nın yine cami olarak açılmasının kuşakların hayali olduğuna dikkat çektiği belirtildi.

Erdoğan’ın, “Dünyanın yeni ve hayati zorluklarla karşı karşıya olduğu bu devirde, Türkiye Yüzyılı programı ile Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapmak istiyoruz” açıklaması aktarıldı.

THE TOC: AYASOFYA’YI HATIRLATTI

The Toc, “Ayasofya’yı cami olarak açmak kuşakların hayaliydi” manşetiyle okurlarının karşısına çıktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023’te başlayacak ikinci yüzyılı olarak isimlendirilen “Türkiye’nin Yüzyılı” programının tanıtıldığı anımsatıldı.

Erdoğan’ın, konuşmasında Ayasofya’yı hatırlattığı anlatılarak, “Aynı vakitte emperyalistlerin ülkesine yönelik planlarından bahsederek Batı’ya karşı koydu” denildi.

KATHİMERİNİ: ÜLKESİNİ DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİNDEN BİRİ HALİNE GETİRECEK

Kathimerini gazetesi de “Erdoğan: Türkiye’nin yüzyılını inşa edeceğim” ifadesini kullandı.

“Erdoğan, 2071 vizyonuyla Haziran 2023’ten sonra Türkiye’ye daha hoş günler vaat etti” denilen haberde, “Ülkesini dünyanın en büyüklerinden biri haline getireceğine kelam verdi” ayrıntısı aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir