Aleksandar Vucic: Sırbistan’ı savaştan kurtardık

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, ülkenin başşehri Belgrad’da basın mensuplarına 2022 yılına ait değerlendirmelerde bulundu.

Finansal istikrar, iktisat ve büyümeyi koruduklarına işaret eden Vucic, ülkesinin finansal istikrar açısından “Avrupa’ya kıyasla” daha elverişli bir pozisyonda olduğunu tabir etti.

Vucic, “Sırbistan’ı savaştan kurtardık ve dizlerinin üstünden kaldırdık.” dedi.

Sırbistan-Kosova bağlarına de değinen Vucic, ülkesinin barışı korumak için gereken tüm adımları atacağını kaydetti.

Vucic, Kosova’nın kuzeyi kelam konusu olduğunda, kendilerini “zorlukların” beklediğinin altını çizerek, ülkesinin Brüksel Mutabakatı dahil tüm mutabakatlara hürmet duyduğunu fakat Kosova’nın hiçbir muahedeye hürmet göstermediğini söz etti.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının akabinde Kosova ile Sırbistan ortasındaki tansiyon yükselmişti.

Pantic’in gözaltına alınmasına reaksiyon gösteren Kosovalı Sırplar, Kosova’nın kuzeyinde 10-29 Aralık 2022 tarihlerinde kurdukları barikatlarla yolları trafiğe kapatmıştı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova’nın kuzeyinde Pantiç’in tutuklanmasına reaksiyon olarak kurulan barikatların, tutukluluk kararının mesken hapsine dönüştürülmesinden sonra kaldırılması tarafında davet yapmıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında alakaların olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir