Kuzey Kore-ABD arasında yeni kriz: ABD askeri Travis! Sınırı kahkahalar atarak geçmiş! Kuzey Kore’ye geçen ABD askeri

Birleşmiş Milletler Komutanlığı tarafından birkaç gün evvel yapılan açıklamada bir ABD vatandaşının yetkisi olmadan Askerden Arındırılmış Bölge’ye geçerek Kuzey Kore’ye giriş yaptığını duyurmuştu. BM, bu kişinin Kuzey Kore güvenlik güçlerince gözaltına alındığını bildirmişti.

ABD GÜNDEMİNE OTURAN 23 YAŞINDAKİ ASKER

İlerleyen saatlerde, Kuzey Kore’ye giriş yapan kişinin ABD askeri Travis King olduğu ortaya çıktı. 23 yaşındaki asker bir anda ABD gündemine otururken Washington idaresi adeta alarma geçti.

ABD İRTİBATA GEÇTİ, KUZEY KORE CEVAP VERMİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, dün düzenlediği basın toplantısında King ile ilgili rastgele bir ortakla temas kurulup kurulmadığına dair gelen soruyu, “Yabancı hükümetlerle temaslar konusunda Pentagon dün Kore Halk Ordusundaki mevkidaşlarıyla temasa geçti. Anladığım kadarıyla bu bağlantılara şimdi yanıt verilmedi” halinde yanıtladı.

Miller, durum göz önünde bulundurulduğunda bu görüşmelerin ‘oldukça hassas’ olduğunu vurgulayarak, “Ancak şunu söyleyebilirim ki Dışişleri Bakanlığı olarak bu konuda Güney Kore ve İsveç’teki muhataplarımızla ve Washington’daki muhataplarımızla temaslarda bulunduk” dedi.

KİM BU ASKER?

ABD, vatandaşı ile ilgili temaslarına devam ederken, Kuzey Kore’ye müsaadesiz geçtiği için burada tutuklanan Travis King’le ilgili de dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıktı.

23 yaşındaki ABD askerinin, hududu geçmeden evvelki haftalarda Güney Kore’de arbedeye karıştığı için tutuklandığı ortaya çıktı. Mahkeme evraklarına nazaran, bir gece kulübünde arbedeye karışan King sonrasında bir polis aracına da ziyan verdi.

ABD askeri olay nedeniyle 2 ay tutuklu kaldı ve 10 Temmuz’da salıverildi.

ABD’YE GÖTÜRÜLÜRKEN KAÇTI, CİNSE KATILDI

Serbest bırakıldıktan sonra, ABD’de askeri mahkemeye çıkarılmak üzere üzere Incheon’da havalimanına götürülen King, kendisine eşlik eden askeri inzibatın, uçağa kadar eşlik edememesi nedeniyle havalimanından kaçmayı başardı ve Güney Kore ve Kuzey Kore ortasındaki askerden arındırılmış ortak güvenlik bölgesini kapsayan bir çeşide katıldı.

ABD’li yetkililer de King’in kendi isteğiyle Kuzey Kore toprağına ayak bastığını doğrularken, ABD askerinin gerekli müsaadeleri nasıl aldığı hala bilinmiyor.

SINIRI KAHKAHA ATARAK GEÇMİŞ

Ocak 2021’de ABD ordusuna katılan ve gözetleme uzmanı olarak vazife yapan King’in kaçışının planlı olduğu konuşulurken görgü şahitleri askere ait dikkat çeken ayrıntılar paylaştı.

Aynı cinse katılan bir görgü şahidi da CBS’e yaptığı açıklamada, askerin birinci evvel binaların etrafında koşmaya başladığını, Kuzey Kore’ye gerçek sonu geçerken de yüksek sesle kahkahalar attığını söyledi.

“Başta makus bir latife sandım lakin geri gelmeyince bunun latife olmadığını anladım” diyen görgü şahidi yetkililerin asker kovaladığını fakat yakalayamadığını belirtti.

KUZEY KORE NE İSTEYECEK?

ABD’li askerin ailesi, Travis’in güzel kalpli bir genç olduğunu vurgularken amcası King’in yaşadığı bir aile trajedisi nedeni ile bu türlü davrandığını öne sürdü. ABD medyası ise genç askerin kaçışının nedeninden çok Kuzey Kore’nin King karşılığında ne isteyeceğine odaklandı.

Gazeteler Kuzey Kore’nin King’i ABD ile bir ‘pazarlık’ aracı olarak kullanabileceğini öne sürerken askerin düşük rütbesi nedeni ile bu durumun çok da uzun sürmeyeceği düşünülüyor.

DAHA EVVEL GÖZLATINA ALINAN AMERİKALILARA NE OLDU?

1996 yılından bu yana ortalarında turistler, akademisyenler ve gazetecilerin olduğu birçok Amerikalı Kuzey Kore’de gözaltına alındı.

ABD devleti, 2017 yılında ülke vatandaşlarının Kuzey Kore’ye gitmesini yasakladı. Ve bu yasak hala yürürlükte.

ABD vatandaşlarına Kuzey Kore cezaevlerinde makûs muamele yapıldığı açıklanıyor. Ocak 2016’da Amerikalı üniversite öğrencisi Otto Warmbier, kaldığı otel içindeki bir tabelayı çaldığı argümanıyla tutuklandı.2017 yılının Haziran ayında özgür bırakılarak ABD’ye döndüğünde komadaydı ve bir hafta sonra hayatını kaybetti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir