Bu yıl TANAP’tan Türkiye’ye 10,2 milyar metreküp gaz taşınacak

Büyükelçi Memmedov, Türkiye ile Azerbaycan’ın güç alanındaki işbirliğine ait değerlendirmelerde bulundu.

Azerbaycan’dan Türkiye ve Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı için inşa edilen ve 12 Haziran 2018’de faaliyete başlayan TANAP’ın, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Sınırı ile entegre edilmesiyle Hazar Denizi’ni Türkiye ile birleştirdiklerini lisana getiren Memmedov, projenin Türkiye’nin güç güvenliğini pekiştirdiğini ve Azerbaycan’ın yurt dışına gaz satışına imkan sağladığını aktardı.

Memmedov, Azerbaycan’dan İtalya’ya kadar uzanan Bakü-Tiflis-Erzurum, TANAP ve Trans Adriyatik Boru Çizgisi’nin (TAP) toplam yatırım bedelinin 40 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar süregelen başarılı işbirliğinin güç alanındaki en büyük ve kıymetli adımlarından birisi olan TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin doğal gazda kaynak çeşitliliğinin artırmasının yanı sıra Türkiye’nin güç koridoru olması yolunda bugüne kadar atılan en stratejik adımlardan biridir. Bu proje sayesinde kurucu başkan Sayın Haydar Aliyev döneminde başlayan Türkiye-Azerbaycan güç işbirliği yeni bir boyuta taşınmıştır.” sözlerini kullandı.

TANAP’ın faaliyete başlamasından bu yana Türkiye’ye 22, Avrupa’ya 24 milyar metreküp olmak üzere toplam 46 milyar metreküp gaz taşındığını vurgulayan Memmedov, “Yeni sayılara bakacak olursak hacmin büyük ölçüde arttığını görebiliriz. Bu yıl TANAP ile Türkiye’ye 10,2 milyar metreküp, Avrupa’ya 12 milyar metreküp olmak üzere 22,2 milyar metreküp gaz ihraç edilmesi bekleniyor. TANAP’ın önümüzdeki yıllarda iletim kapasitesinin mevcut 16 milyar metreküpten, iki katına çıkarılması planı, Türkiye’nin bir ‘doğal gaz hub’ına dönüşmesine değerli katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun “Doğal Gaz Piyasası 2022 Yılı Kesim Raporu”na nazaran Azerbaycan’ın Türkiye’ye gaz sevkiyatı 2022’de 8 milyar 705 milyon metreküp düzeyinde gerçekleşti. Kelam konusu gaz sevkiyatının bu yıl 10,2 milyar metreküpe çıkarılması yıllık bazda yaklaşık 1,5 milyar metreküp artış manasına geliyor.

“TANAP, Türkiye’yi ‘enerji hub’ı düzeyine ulaştırdı”

Memmedov, “Kapasitenin 32 milyar metreküpe çıkarılması hem Azerbaycan’ın hem de farklı devletlerin gazının o boru sınırıyla Avrupa devletlerine gönderilmesine imkan tanıyacaktır. Bu, hem Azerbaycan ve Türkiye’nin Avrupa’nın güç güvenliğindeki rolünü artırmış olur, hem de iki ülkenin siyasi ehemmiyetini artırır.” değerlendirmesinde bulundu.

TANAP projesiyle birlikte Türkiye’nin doğu ve batı ortasında güç koridoru olmaktan çıkarak “enerji hub”ı düzeyine ulaştığını belirten Memmedov, “TANAP ile Azerbaycan, muteber bir partnerle gücünü Batıya ulaştırırken, Türkiye de kendi güç güvenliği için muteber bir partner kazanmış oldu ve Avrupa Birliği’nin güç güvenliği için kritik rol üstlendi. Böylece her iki ülke ve Avrupa bu işbirliğinden yararlı çıkmış oldu. Milletlerarası arenadaki gelişmeler TANAP’ın değerini daha da artırdı.” sözlerini kullandı.

SOCAR’dan, Türkiye’de güç bölümüne 20 milyar dolar yatırım

Büyükelçi Memmedov, Azerbaycan’ın Türkiye’nin güç bölümüne yönelik yatırımlarına ait, “Bu mega projelerin yanı sıra Azerbaycan’ın devlet şirketi SOCAR’ın Türkiye’de güç kesimine ikili bazda yaptığı yatırım meblağı 20 milyar dolar civarındadır. SOCAR, Türkiye’deki petrol, gaz ve petrol eserleri tedarikçilerinden biridir ve Türk firmaları, TPAO ve BOTAŞ ile kapsamlı bir işbirliği bulunmaktadır.” diye konuştu.

SOCAR ve TPAO ortasında hidrokarbon yataklarının aranması ve üretimindeki işbirliğine dikkati çeken Memmedov, TPAO’nun Azerbaycan’ın Şafak-Asiman, Karabağ ve başka kimi projelerle ilgilendiğini söyledi.

Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Sınırı için çalışmalar sürüyor

Memmedov, Iğdır ve Azerbaycan’ın Nahçıvan bölgesi ortasında doğal gaz boru çizgisi inşa edilmesinin da gelecek projeler ortasında yer aldığına işaret ederek, “2020 yılında imzalanan mutabakat zaptı ile temelleri atılan ve yılda 500 milyon metreküp gaz taşıma hacmine sahip olacak bu projenin uygulanması tarafında gerekli adımlar atılıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir