Güneş sisteminde şimdiye kadar tanık olunanlar arasında en büyüğü! Mars’a meteorit çaprtı

NASA tarafından 2018’de Mars’ta sismik araştırma yapması için gönderilen InSight aracı, 24 Aralık 2021’de Mars’ta 4 büyüklüğünde yeni bir zelzele kaydetti. Zelzelenin nedeni ise 27 Ekim’de yayınlanan makalede ortaya çıktı; bilgilere nazaran Mars’a bir meteorit çarpmıştı.

Hızla çarpan meteorit Mars’ın yüzeyinde 150 metre çapında ve 21 metre derinliğinde bir krater oluşturdu. Ayrıyeten çarpmanın tesiriyle etrafa saçılan taşların kimileri 37 kilometre kadar uzağa uçtu.

Olayı belgeleyen imajlar ve sismik datalarla, bu çarpmanın güneş sisteminde şimdiye kadar şahit olunan en büyük krater oluşumuna neden olduğu belirtiliyor. Kızıl Gezegen’de daha büyük birçok krater bulunuyor. Fakat bu kraterlerin nasıl oluştuğuna şahit olunmadı. Ayrıyeten çarpmanın sesi de kaydedildi.

Mars’a çarpan meteorit Dünya’ya yönelmiş olsaydı, yeryüzüne ulaşamadan atmosferden  tarafından yakılarak imha edilecekti. Zira Mars atmosferi Dünya’nın atmosferine nazaran hayli ince. Bu nedenle de Mars’a vakit zaman asteroit çarpabiliyor.

InSight’ın takımına liderlik eden Brown Üniversitesi’nden Ingrid Daubar, “Bu boyutta yeni bir tesir bulmak eşi görülmemiş bir şey” açıklamasında bulundu.

OLUŞAN KRATER YENİ KEŞİFLERİN KAPISINI AÇIYOR

Yeni kraterler yüzeyin altındaki gereçleri ortaya çıkardığı için bilim insanları için büyük kıymet arz ediyor. Çarpmanın tesiriyle dağılan büyük buz modülleri Mars yörüngesinde bulunan Mars Reconnaissance Orbite uzay sondasının renkli kamerası ile görüntülendi.

Mars yüzeyinde bulunan araçlar artık etrafa saçılan buzları inceleyecek ve gelecekte astronotlar için kaynak olup olamayacağını tespit etmeye başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir