Kastabala ve Aslantaş müzeleri yeniden açıldı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat zelzelelerinin etkilediği vilayetler ortasında yer alan Osmaniye’de tarihi yapılar ve eserler de yaşanan sarsıntılardan etkilendi. Hasar tespitlerinin akabinde ziyan gören kısımlarında onarım çalışması yapılan Kastabala Antik Kenti ve Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ziyaretçilere açıldı.

Depremler nedeniyle Osmaniye’ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan ve tarihi 2 bin 700 yıl önceye dayanan Kastabala Antik Kenti’nde tarihi sütunlardan birisi devrilip kimi yapılardaki duvarlarda çökme yaşandı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Süreksiz Listesinde bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi’nin de kapalı müze alanında sergilenen birtakım eserler sarsıntılarda ziyan gördü.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, depremlerde kent etrafında bulunan ören yerleri ile antik kentler ve birtakım hafriyat alanlarında az, orta ve ağır hasarlı eserler olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Kurumların yaptığı kontrollerde Karatepe Aslantaş Müzesi’nin kuzey ve güney kapılarında bulunan rölyeflerde ziyan görülmediğinin tespit edildiğini aktaran Torun, “Fakat kapalı alandaki müzemizde vitrinlerin oynamasıyla birlikte içerisinde sergilenen birkaç yapıtımız ziyan gördü. Bu eserlerimizde de onarım çalışmasını yaptık, bitirdik. UNESCO Dünya Kültür Miras Süreksiz Listesinde olan Karatepe Aslantaş Müzesi kıymetli bir yer. Sarsıntıda çok şükür çok fazla bir ziyanımız yok orada” dedi.ve Turizm Müdürü Burhan Torun, depremlerde kent etrafında bulunan ören yerleri ile antik kentler ve birtakım hafriyat alanlarında az, orta ve ağır hasarlı eserler olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Torun, sarsıntıda müze içerisinde yer alan ve 2014’de vefat eden Prof. Dr. Halet Çambel’in kullandığı hafriyat konutunun sütunlarından kimilerinin da ziyan gördüğünü belirtti.

Çukurova’nın Efes’i olarak tanınan Kastabala Antik Kenti’nde de sütunlu yoldaki bir sütunun yıkıldığını belirten Torun, kelamlarına şöyle devam etti: “Antik kentte yer alan Bodrum Kalesi’nin dış yüzeyindeki duvarın taşlarının döküldüğü ve hafif yarıkların olduğu tespit edildi. Kastabala Ören Yeri’nin güney kısmındaki kilisede bir duvarın çöktüğünü belirledik. Tıpkı vakitte da orada bulunan hamamın duvar kısmının küçük bir kısmının çöktüğü tespit edildi. Lakin bunların hepsinin onarımı yapılabilir durumda. Bilhassa sütunların kaldırılması ve güney taraftaki kilisenin onarımıyla ilgili çalışmaları başlattık.”

Torun, zelzele sonrası hasar tespit ve onarım çalışmaları nedeniyle Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi ile Kastabala Antik Kenti’nin ziyarete kapatıldığını hatırlatarak, “Karatepe Aslantaş Müzesi içerisindeki vitrinlerin oynamasıyla birlikte kırılan yapıtlarımızın onarımı bitti. Başka alanlardaki hafif çatlakların da giderilmesiyle şu anda Karatepe Aslantaş Müzesi ziyaretçilere açılmış durumda. Kastabala Ören Yeri’nde de güvenlik önlemleri alınarak, Bodrum Kalesi etrafına fazla yaklaşılmaması kaydıyla şu anda ziyarete açılmış durumda. Münasebetiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

Torun, Osmaniye’de başka birtakım kalelerin duvar kısımlarında hasarlar görüldüğünü fakat çok kıymetli bir zararın yaşanmadığını belirtti. Kent merkezinde bulunan tarihi konaklarda yaşanan ziyanların onarımı için gerekli hibe fonlarının hazır olduğunu aktaran Torun, “Mülk sahipleri başvurdukları taktirde onarımları yapılacak. Bahçe ilçesinde bulunan Ağcabey Cami’mizde hasar alan yerlerden. Bu eserimizi de Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzle birlikte aslına uygun halde tekrar turizme kazandıracağız. Genel manada baktığımızda Osmaniye’mizdeki eser ve yapılarda çok büyük ıstıraplar olmadığını görüyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir