İnternet medyasına yönetmelik darbesi

Cem YILDIRIM/ANKARA

Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı internet haber sitelerinin resmi ilan alma koşullarını düzenleyen yönetmelik taslağı ortaya çıktı.

Basın meslek örgütleri taslağa reaksiyon gösterirken CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de ‘’İktidar, internet medyasının da kökünü kurutmak istiyor. Bir internet sitesi resmi ilan alabilmek için 2 yıl bekleyecek, 32 kişi çalıştırması gerekecek” dedi.

‘’Bu taslak yürürlüğe girerse internet siteleri ayakta kalamaz. Taslağa nazaran hala tüm koşulları taşısa bile 24 ay bekleme müddeti olacak. Türkiye geneli yayın yapan bir internet sitesinin 32 kişi çalıştırması, günlük en az 240 haber yayınlaması, günlük minimum tekil ziyaretçi sayısının 500 bin, günlük minimum sayfa görüntülenmesi sayısının da 1,5 milyon olması gerekiyor. Ankara ve İzmir’i kapsayan 2’nci kategoride bu sayılar tekil ziyaretçide günlük 30 bin, görüntülenmede ise 90 bin olarak belirlendi.

Kriz ortamında hangi internet sitesi bu kadar kişiyi çalıştırabilecek. Bu kriterlerin hiçbiri karşılanabilir değildir. 32 işçiyle 2 yıl boyunca ilan almadan nasıl faaliyet gösterilsin. Gerçekleri yazan ve gerçekleri lisana getiren internet siteleri tıpkı gazetelerde olduğu üzere cezalandırılacak ve resmi ilan verilmeyecek. Bu düzenleme ile internet medyasında da tekelci devir başlıyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir