İsrail’le normalleşmede ‘Hamas’ sınaması

İsrail’in Ankara’ya atayacağı büyükelçiyi belirlemesinin akabinde olağanlaşma süreci yeni bir etaba girerken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 yıl sonra geçen salı günü birinci sefer bir İsrail başbakanı ile görüştü. İsrail Başbakanı Yair Lapid’in görüşmede Hamas’ın elinde esir olarak tutulan İsrailliler sıkıntısını de gündeme getirdiği bildirildi. Hamas konusu, Türkiye-İsrail normalleşmesinin birinci sınamalarından biri olacak.

ABD’nin New York kentinde bulunan Erdoğan’ın Lapid ile görüşmesi, İsrail’in halihazırda Ankara büyükelçiliği maslahatgüzârı olan Irit Lillian’ın Ankara büyükelçisi olarak atanacağının açıklanmasının çabucak akabinde yapıldı. Görüşmenin içeriğine ait Cumhurbaşkanlığı tarafından bilgi verilmezken İsrail Başbakanlık Ofisi, detaylı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Lapid’in ayrıyeten 2014’ten bu yana Gazze Şeridi’nde Hamas tarafından alıkonulan ikisi asker dört İsrail vatandaşının İsrail’e geri gönderilmesi talebine dikkat çektiği belirtildi. Lapid’in Hamas tarafından esir tutulan İsraillileri gündeme getirmesi, olağanlaşma sürecindeki yeni evrede İsrail’in Türkiye’den birinci somut talebinin, Hamas’la arabuluculuk olduğunu ortaya koydu.

İsrail, daha evvel Türkiye ile olağanlaşma sürecinin önündeki en büyük mahzurun, Hamas ofisinin İstanbul’daki varlığı olduğu iletisini vermiş ve Türkiye’deki Hamas üyelerinin ülke dışına göndermesi taleplerini anımsatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir