St. Petersburg suikastçısının ifadesi ortaya çıktı: Kandırıldım

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş devam ederken Vladimir Putin’in yandaşları ortasında olan ve savaşı desteklediğini her fırsatta lisana getiren blogger 40 yaşındaki Vladlen Tatarsky ismiyle bilinen Maxim Fomin, evvelki gün bir cafede düzenlenen aktiflikte akına uğramış ve hayatını kaybetmişti.

Tatarsky’nin hayatını kaybettiği, 32 kişinin ise yaralandığı atağın kamera kayıtlarına yansıyan imgelerinde sarışın genç bir bayanın Tatarsky’e heykel ikram ettiği ve daha sonra bu heykelin patladığı görülüyordu. Polis, kuşkulu olarak Darya Trepova isimli bir bayanı tespit ettiklerini ve Pazartesi sabahı yapılan arama sonrasında St Petersburg’daki bir dairede yakalandığını açıklamıştı. Yetkililer bayanın mahpustaki muhalif önder Alexei Navalny’nin destekçisi olduğunu tabir etmişti.

26 yaşında olduğu açıklanan Darya Trepova’nın birinci açıklamaları da kamuoyuna duyuruldu.

“Bana tuzak kuruldu”

Rusya’da sanat okuyan ve geçmişte Rusya Devlet Başkanı Putin’i eleştiren Trepova kendisine tuzak kurulduğunu söyledi. Trepova, “Beni kandırdılar, beni kullandılar. Beni heykeli taşımam için kandırdılar” dedi.

Sorgusu sırasında kendisine heykeli kimin verdiği sorulduğunda ise Trepova bu bahiste açıklamayı daha sonra yapacağını lisana getirdi. Heykelin içinde 100 gram dinamit olduğu daha evvel açıklanmıştı. Cafeye heykel ile gelen Trepova evvel güvenlik vazifelileri tarafından engellenmiş ama daha sonra Tatarsky genç bayanı evvelki etkinliklerden hatırlayarak heykeli almıştı.

Kendisine benzeyen heykeli sahnede iştirakçilere gösteren Tatarsky, “Ne kadar da güzel bir adam” yorumunu yapmış ve bu sırada Trepova da telefonuna bakmaya başlamıştı. Kısa bir müddet sonra ise patlama yaşanmıştı.

Ukrayna’yı işaret etti

Rusya Ulusal Terörle Çaba Komitesi yaptığı açıklamada taarruzun Navalny’nin Yolsuzlukla Çaba Fonu ile işbirliği yapan casusların iştirakiyle Ukrayna özel servisleri tarafından planlandığını sav etti.

Türkiye üzerinden Gürcistan’a gidecek iddiası

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Izvestia’nın haberine nazaran Trepova’nın patlamanın akabinde dün gece St Petersburg’daki Pulkova havaalanından kalkacak bir uçağa bileti vardı fakat uçağa binmedi. Uçuşun tarafı haberde yer almazken Türkiye üzerinden Gürcistan’a ulaşmayı hedeflediği öne sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir