Tamamlayıcı sağlık sigortası prim üretimi arttı

Sigorta kesimindeki gelişmeleri değerlendiren Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, tüm dünya ülkeleri üzere Türkiye’nin de Covid-19 çapında bir sıhhat kriziyle birinci defa karşılaştığını kaydetti.

Buna karşın bu sıkıntı periyotta kent hastanelerinin dahil olduğu, özel hastanelerin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildiği güçlü sıhhat altyapısıyla ülkenin başarılı bir süreç idaresine imza attığını aktaran Benli, Türkiye’nin salgınla gayrette örnek bir ülke olduğunun altını çizdi.

Benli, “Öte yandan Covid-19 salgınının bireylerdeki risk algısını yükselttiğine ve sıhhat şuurunu geliştirdiğine şahit olduk. Sıhhatin ne kadar değerli olduğunun tekrar hatırlandığı bu süreçte başta tamamlayıcı sıhhat sigortası olmak üzere, bu kapsamdaki eserlere yönelik talep önemli oranda arttı ve sigortalı sayısında da değerli bir yükseliş yaşandı” diye konuştu.

Sektörün bu sıkıntı periyotta de milletin yanında olduğunu gösterdiğini ve bu yaklaşımın devam ettiğini vurgulayan Benli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Covid-19 ile ilgili tedavi sarfiyatları hala şirketlerimiz tarafından karşılanıyor. Bu doğrultuda, kesimden toplanan datalara nazaran Temmuz 2022 prestijiyle Covid-19 salgını kapsamında sıhhat sigortalarında gerçekleşen tazminat fiyatı 492 milyon TL. Sigortalı sayısı ise 2022 yılı temmuz sonu prestijiyle tamamlayıcı sıhhat sigortasında 2,9 milyonu, özel sıhhat sigortasında da 2,5 milyon kişiyi aşmış durumda. Öteki taraftan, salgının başlangıcındaki seyahat kısıtlamaları, kesimimizde seyahat sıhhat sigortalarında önemli bir azalmaya neden olmuştu. Lakin ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ile seyahat sıhhat sigortalarında temmuz ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 225 oranında önemli bir artış yaşandı.

“MEMNUNİYET TEMELLİ ÇALIŞMALAR SİGORTALI SAYISINI ARTIRDI”

TSB Başkanı Atilla Benli, “Sağlık ekosisteminin değerli oyuncularından sıhhat sigortacılığının, pandeminin neden olduğu gerek global, gerek bölgesel, gerekse de günlük omurdaki değişikliklere yanıt verecek yeni eserleri sigortalıların hizmetine sunacağı kesinlikle. Bu da sıhhat sigortacılığının hacmini olumlu istikamette etkileyecektir” formunda konuştu.

Yeni devirde, bilhassa küme sıhhat sigortası poliçeleri kapsamında salgın hastalıkların teminat kapsamına dahil edilmesi taleplerinin geldiğini gözlemlediklerini aktaran Benli, şunları kaydetti: “Ayrıca, Covid-19 deneyimiyle birlikte, dijitalleşmenin de süratle arttığı bu periyotta, sıhhat hizmet sağlayıcılarının, tele sıhhat uygulamalarına daha fazla yük verecekleri ve bu hizmetlere talebin de yükseleceği beklentiler ortasında. Burada kesimimizin, eser kullanımını yaygınlaştırmak kadar eserleri sigortalılar lehine geliştirmek için ağır bir uğraş sarf edeceğinin altını çizmekte yarar görüyoruz. Türkiye Sigorta Birliği olarak, her branşta olduğu üzere sıhhat branşında da talebin, yanlışsız arz ile buluşmasına katkı sunacağız.

Sigorta bölümü olarak, salgın süreci üzere belgisiz ve zorluklarla dolu bu devirde de sigortalıların yanında olabildikleri için memnuniyet duyduklarını lisana getiren Benli, “Çünkü bizler için ‘Sigorta, değer bilmektir.’ Bu doğrultuda Covid-19 kaynaklı tedavi masrafları ve fark fiyatlarının şirketlerimiz tarafından karşılanması da bunun en değerli göstergelerinden biri oldu. Pandemi devrinde, şirketlerimizin sigortalı memnuniyetini temel alan çalışmaları da sıhhat alanında sigortalı sayısının artmasıyla, yani vatandaşlarımızın teveccühüyle sonuçlandı.” değerlendirmesini yaptı.

14 MİLYAR TL PRİM ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİ

Benli, sıhhat sigortalarının ehemmiyetinin salgınla bir kere daha ve çok güçlü biçimde ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Geçtiğimiz periyotta sıhhat branşında, başta tamamlayıcı sıhhat sigortası olmak üzere, sigortalı sayısında değerli bir artış yaşanmasını artan sigorta şuuru ve farkındalığının bir sonucu olarak görüyoruz. Bilhassa fark fiyatı ödemeden özel hastaneleri kullanmak isteyen vatandaşlarımız için uygun poliçe primleriyle özel sıhhat kuruluşlarında tedavi imkanı sunan tamamlayıcı sıhhat sigortasına olan talep kıymetli ölçüde arttı.

Sonuç olarak branş kapsamında 2022 yılı temmuz ayı sonu prestijiyle 14 milyar TL prim üretimi gerçekleşti. Özel sıhhat sigortasında prim üretimi geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 72 artarken, tamamlayıcı sıhhat sigortasında prim üretimi ise yaklaşık yüzde 143 yükseldi ve bu branşta yeni sigortalı kazanımının devam etmesini sağladı” diye konuştu.

Gelecek periyoda ait tespitlerini de aktaran Benli, şahıslarda sıhhat şuurunun artması, risk algısının yükselmesi ve mevzu ile ilgili bilinirliğin artmasına yönelik çalışmaların sıhhat alanında “sigortalı yaşam” anlayışının gelişmesine vesile olduğunu ve sigortalı sayısının artmasını sağladığını anlattı.

Sağlık sigortacılığı branşının, sahip olunan ve gelecek vadeden genç nüfus sayesinde sigorta şuurunun her geçen gün artmasıyla yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Benli, kelamlarını şöyle tamamladı: “Özellikle tamamlayıcı sıhhat branşında geçtiğimiz periyotta elde edilen büyümenin süreklilik göstereceğini ve yeni sigortalı kazanımının devam edeceğini öngörüyoruz. Bununla birlikte hastaların çevrim içi platformlar üzerinden dayanak aldıkları tele sıhhat uygulamalarının yaygınlaşması da sıhhat sigortalarına talebin artmasına katkı sağlayacaktır. Bu doğrultuda gerek yeni eser ve hizmetler gerekse sunulan tamamlayıcı ve özel sıhhat sigortaları sayesinde sıhhat sigortacılığının gelişimini sürdürmesini bekliyoruz. Ayrıyeten, son devirde yapılan yasal düzenlemeler sonrasında bölüm olarak sürdürebilirlik çerçevesinde sıhhat ekosistemindeki ortaklarımızla müşterilerimize dijital ve bilhassa hayatı kolaylaştıran farklı fırsatlar sunarak, memnuniyetlerini daha da üstlere çekmek için çalışmalara aralıksız devam edeceğiz. Bu sayede bireylerin nitelikli sıhhat hizmetine erişimine yarar sağlamayı sürdüreceğiz. Kısaca özetlemek gerekirse, sigortacılık kesimi olarak öncelikli gayemiz özel sıhhat sigortacılığı sahipliğinin artması ile devletin bu alandaki yükünün hafifletilmesi ve vatandaşlarımızın özel sıhhat kurumlarından ayrıcalıklı hizmet almasına katkı sunmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir